Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Kesin Çözümü Nedir?

Yapılan çalışamalara ait resimler için http://www.ustalarkanalizasyon.com/sayfa/101/resimler

Tuvalet Tıkanıklığına Ne Yapmalı? Kesin Çözümü Nedir?

     Tuvalet Tıkanıklığın Ne yapmalı? Tuvalet tıkandığında robola tıkanıklık açılmaldır. Bizim Bahseceğimiz/bahsettiğimiz tıkanıklık robotla açılan tıkanıklık değildir. Bizim üzerinde durduğumuz, konuyu derinlemesine el aldığumız ve kesin çözüm için çalışmarımızdan ve metodolijimizden bahsettiğimz arıza tekrar eden tıkanıklıktır. Kronikarızadır, Kanalizasyon giderinde meydana gelen tıkanmaların sebepleri vardır. Bu sebeplerin her birisi de kanalizasyon yapımındaki hatalardır. Bu hataları daha net görmek için aşağıdaki makalemizi okuyunuz. 

        Bu yazımızda Kanalizasyon hattının yenilenmesinde dikkat edilmesi gereken hususları ve yenilenmesi gereken hattın tıkanmasına sebep olan etkenleri ele alacağız. Konuyu daha da anlaşılır kılmak için de yapmış olduğumuz çalışmalardan bir tanesi  üzerinden anlatacağız,  İstanbul Bahçeli evlerde bulunan bir site yöneticisi, Ustalar kanalizasyonu arayarak,  sitenin kanalizasyon  giderinin tıkandığını ve bodrum katında kokular oluştuğunu söyledi. Yerinde tespit yapmak için ve fizibilite çalışması yapmak için siteye gittik, binanın konumu, iski borusuna uzaklığı, binanın bodrum katı ile iski lağım borusu arasındaki kot farkı, çalışma yapılacak olan yerdeki yaya ve araç trafiği, yapılacak olan çalışmanın diğer iş yerlerine, vatandaşlara ve araçlara etkisi, çalışma yapacağımız bölgenin fiziksel özellikleri dikkate alınarak Kanalizasyon bağlantısının yenilenmesinde kullanılacak yöntemi belirledik.  Binanın kanalizasyon  arızası  kanalizasyon hattının yapımında akıntı sağlayacak derecede eğim verilmemiş olmamasından kaynaklandığını tespit ettik.  Aynı yerden bağlantı yapmanın  Fayda sağlamayacağını  ilerleyen zamanlarda  aynı şekilde tekrar tıkanacaını  site yöneticisine izah ettik. Bunun üzerine site yönetici kendisinden önceki yöneticilerin iki  kez yaptırdığını,  ancak yine tıkandığını söyleyerek şöyle bir de ekleme de bulundu, ben aynı şekilde yaptırmayacağım, kanalizasyon bağlantısını aynı yerden yaptıramayacağım,  binanın bodrumundan tünel gitmenizi istiyorum, eğimi maksimum düzeye ulaştırmak, bağlantı noktasının daha ilerisine kadar tünel kazmanızı istiyorum dedi. Ustalar kanalizasyon olarak kanalizasyon tıkanıklarına kesim çözüm bulmak için tünel kazmanın gerekli olduğunu,  bu örnekteki yönetici gibi bize doğrudan tünel kaza demese dahi bizim ilk tercihimizin tünel kazmaktan yana olduğunu ifade ediyoruz.

tuvalet tıkanıklığına çözüm 

  Yukarıdaki resimler binanın bodrum katının zemininden tünelin içerisine doğru çekildi, üçüncü resimde görüldüğü gibi bodrum kat tamamen yüzey seviyesinin altında olduğu için yani bodrum katın duvarları toprak ile çevrili olduğu için duvarın yüzeyinden kazmaya başladığımız tünel, Bodrum duvarının tuğlalarını kırdıktan sonra direk toprak ile devam etti. Resimlerde olduğu gibi binanın bordum katının zemininden başlayarak iskinin logarına kadar tünel  kazdık. Burada şunun altını çizmek istiyoruz tünelin ne kadar kazılacağı çok önemlidir. Tünel,  içerisinde bir insanın çalışabileceği ve sığabileceği kadar yapılmalı, yani tünel içindeki usta tünel içerisine ilerleyebilmeli, hilti ile kazı yapabilmeli, hilti ile kazmış olduğu toprağı geriye doğru atabilmelidir. Buradaki tünel yüzeyin 3 metre altından oldu, üst yapıda bulunan kaldırım  taşları, asfalt, peyzaj bitkileri, çitler vs. binanın çevre düzenlemesine yönelik yapılmış olan ne varsa hiçbirisi bizim çalışmamızdan etkilenmedi,  Bahçeli evler gibi Yaya ve Araç trafiğinin çok yoğun olduğu bir yerde bizler yerin altından çalışma yaparak kimseye rahatsızlık vermediktuvalet tıkanıklığı neden olur    

      Tünel kazma işini tamamladık, uygun eğim miktarını göz önünde tutarak tesviye yaptık, zemini sağlam olduğu için ayrıca zemini sağlamlaştırma çalışması yapmadık. Sıra tünel içerisinde kullanılacak boruya geldi, tünel içerisinde  uzun yıllar dayanabilen  korige boru döşedik, korige boru  döşenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar  vardır, birincisi korige borunun çapı, bir sitenin kanalizasyon hattı yenilenmesinde 200 lük korige boru kullanılmasında fayda vardır, büyük boru genelde iyi olur ama aşırı büyük olmasına da gerek yoktur. Çünkü iskinin ana kanalizasyon borularının çapları bile bazen 300’lüğe kadar düşmektedir. Diğer bir konu Korige boru döşenirken su terazisi ile akım yönü iyi kontrol edilmelidir.  Korige borunun iskinin logarına bağlandığı kısımda, korige  borunun ucunun 3 cm kadar iskinin Rögarına girmesi gerekir,  fazla girmesi durumunda tıkanmaya neden olabilir, az girmesi durumunda su sızdırabilir.  Korige  borunun ana hatta bağlanmasından sonra borunun üzerini önce ince toprak sonra da normal toprak ile doldurmaya başladık, toprak doldurma işi ilk olarak korige boru doldurulması iskinin  borusuna bağlandığı noktada başlar, bağlantı noktasında kullanılan çimentonun altını ve gerisini sağlama almak için burada ayrı bir özen gösterilir. Buradan başlanılan doldurma işi tünelin tamamının dolması ile sona erer,  Sonrasında tüneli kapattık,  çalışmalarımıza içerden bodrum katın zeminde devam ettik.tuvalet tıkanıklığın çözümü

   İçerde yapmış olduğumuz çalışmalarda ise Tünel içerisinde akıma uygun bir şekilde döşediğimiz korige boruyu sonlandırdık,  pimaş borular ile döşemeye devam ettik, burada 150 lik pimaş boru kullandık, daha sonra başka daireden gelen, başka işyerlerinden gelen giderleri 125 lik  ve devamında yüzlük pimaş kullanarak bağlantılarını yaptık. Anlatmış olduğum bu pimaş döşeme işinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır,  öncelikle ve en önmelisi akım yönü ve meyili, ikincisi kullanılacak boruların ebatları, yani korige borudan önceki pimaş borunun ebatının büyük olması korige boruya yakın bir büyüklükte olması gerekiyor, ana pimaş her zaman büyük olmak zorundadır, diğer giderlerin 100 lük ve ya 125 lik olması gerekir, buralarda toplanan malzeme ana  giderde daha rahat gitmesi gerekir. 

      Binanın bodrum katında yapılan bu işlemler binan temelinin yani kirişlerin altında olması gerekir, kirişe zarar vermeden kirişlerin altından akıma uygun bir şekilde pimaşların döşenmesi gerekir. Kirişlerin tam altından kirişlere zarar vermeden yapılması gerekir.  Burada dikkat etti iseniz yapılan işlerin her kademesinde akım uygun yapılması gerektiğini vurguladık, bu çok önemli bir husustur aslında üzerinde durulan konu borunun her metresi akıma uygun olması gerekir.   Alt yapıda borular döşemesi yapılırken akım % 1 kadar olur, bu kanalizasyonun kanununda vardır, ya da öyle olmak zorunda kalmıştır. Düz zeminlerde fazla meyil vermek imkansız olur, fazla meyil verilmesi durumunda kısa mesafede boru kendiliğinden yüzeye çıkar, meyil kurtardığı ölçüde ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur, ancak % 1 den aşağı yada düz olmaması gerekir,  meyil minimum olsa da kanalizasyonun uzun yıllar çalışacağının garantisi verilebilir ama düz olması durumunda hareketsizlik olacaktır, akım olmayacaktır, bu  kısa vadede tıkanma anlamına gelmez, uzun vadede mutfaklardan gelen yağlar boru içerisinde kistleşir ve zamanla borunun içini tamamen kapatır ve kanalizasyon çalışmaz hale gelir. Bu kistleşme ve tıkanma zaman içerisinde olduğu için Tamam öncesinde öncesinde yaklaşık 1 ile 3 yıl arasında lağım kokularına ağır kokulara neden olur. Zaten lan kokusunun da ana sebeplerinden iki tanesi kanalizasyon hattının tıkanma öncesinde içerisinde biriken yağlar diğeri de İSKİ'nin kanalizasyon borusundan hava akımı nedeniyle gelen pis kokulardır. Lağım kokusunu gidermek için biz ilk etapta çekvalf monte ederek lan kokusunu lağım faresini ve kanalizasyon geri basmasını yani lağım suyu basmasını engelliyoruz. Bu ilk etapta kullanılması gereken bir yöntemdir çünkü oluşan lağım kokusu İSKİ'nin borusundan hava akımı nedeniyle gelen pis kokudan kaynaklanabilir. Bu durum her zaman ihtimal dahilinde olduğu için öncelikle çekvalf monte ediyoruz. Lağım kokuları buna rağmen yok olmazsa yukarıda anlatmış olduğumuz kanalizasyon giderinin tıkanmasının işareti olduğu için lağım  giderini yeniliyoruz. Ustalar kanalizasyon

 

Tarih : 1.12.2015
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Kanal Arıza Uzmanı |Kanalizasyon-Logar Arızası Tespit ve Çözümleri
 • Çekvalf ve Lağım Faresi - Bilinmesi Gerekenler -Sorular ve Cevaplar
  Çekvalf ve Lağım Faresi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Bilinmesi Gerekenler Çekvalf Nedir? Çekvalf pis su yada atık su borusuna takılan, tek yönlü çalışan, bina dışına atık suyun geçişine müsaade eden, ancak dışarıdan gelen su baskını, lağım faresi, koku yada herhangi bir şeyin gelmesini engelleyen, kendiliğ..
 • Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
  Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?     Belki birçok kişi farkında değil ama lağım fareleri birlikte yaşıyor olabiliriz.  Evlerimizde bulunan klozetin altı lağım farelerinin yuva yapmak, yaşamak için en çok tercih ettiği yerdir. İkinci olarak ise bina önünde bulunan logarın etrafı. Bu iki yerde yaşama şansı elde..
 • Zeytinburnu Kanalizasyon Ustası-Ustalar Kanalizasyon Avrupa Yakası
  Zeytinburnu Kanalizasyon Ustaları        1984 yılından itibaren İstanbul'da Kanalizasyon ve Alt yapı sistemleri üzerine çalışmalar yürütüyoruz,  İstanbul'un her ilçesinde her semtinde çalımlamalarımız olduğu gibi Zeytinburnu’nda da çok sayıda çalışmalarımız oldu, Bakırköy’de, Yeşilköy’de, Sefaköy’de, Küçükçekmece’de..
 • Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası
   Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası            Tuvalet gideri tıkandığında tıkanık açma işi yapan bir Usta ile irtibata geçerek tuvalet gideri tıkanıklığı açılır. Oysa eğitim düzeyinin yükseldiği vatandaşın bilinçlendiği şu zamanda tıkanık açma ustasını çağırmadan önce ne tür bir tıkanıklığın olduğu ve ha..
 • Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Robotla Açılamadığında..
  Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?Robotla Açılamadığında..       Kanalizasyon giderinin tıkanma sebeplerini daha önce açıklamıştık. Bu sebepler sıkça rastlanan genel sebeplerdi,  usta hataları ve kullanım hataları olarak genel ifadeler kullanmıştık,  tıkanıklık ve arızaların sebeplerini bu iki kelime ile anlatma..
 • Sıkça Sorulan Sorular-Kanalizasyon Bağlantısı Nasıl Yapılır?
  Kanalizasyon Bağlantı İzni Nasıl Alınır?     Kanalizasyon bağlantı izni binanın bulunduğu iski şubesine yapılır. Kimlik fotokopisi ve  tapu fotokopisi ile birlikte binanın bağlı olduğu kanalizasyon idaresine başvuru yapılır. Belirtilen bina ile ilgili dosya açılır. İski görevlileri belirtilen bina ile ilgili çalışm..
 • Plastik & Kompozit Rögar Kapakları, Yapımı, Fiyatı,
  Kompozit Rögar Kapakları      Plastik Rögar kapakları olarak bilinen kompozit rögar kapaklarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.  Görünümü ve kullanım kolaylığı nedeniyle metal kapaklara göre artık daha fazla tercih edilmektedir. Kampozit Rögar Kapakları Neden Gereklidir.     Rögar kapakları kanaliz..
 • Su Basmasının ve Lağım Taşmasının Sebepleri ve Çözümleri
      İstanbul'da Su Basması ve Lağım Taşması Önleme Çalışmaları yapıyoruz.       İstanbul’da yağışlar arttığında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.  Özellikle bodrum ve zemin katlarda dairesi olanlar sürekli olarak su basması ve ya lağım taşması ile karşılaşmaktadır. Yağmur sularına yönelik yapılan yetersiz alt yapı..
Kanalizasyon Tamiri-bakımı-Temizliği-Tadilatı-Tamiratı
 • Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır
  Kanalizasyon Tamirini Nasıl Yapılır  Birinci Bölüm: Binanın Kadıköy tarafında yapılan kanalizasyon çalışması; Bu bölümde toplamda 33 metre kanalizasyon borusu döşenmiş, bir tane yeni logar yapılmış, üç tane eski logar bağlantısı yapılmıştır. Çalışmaya İçki satışı yapılan işyerinin önündeki logardan başlanılmış..
 • Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı
  Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı Logar Nedir? Logar Ne İşe Yarar? Rögar Çeşitleri Nelerdir?        Bina önünde bulunan kanalizasyon borularının birleştiği,  toplandığı ve tek bir ana boruya bağlandığı,  farklı derinliklerde ve ebatlarda, kare ve yuvarlak olan yüzeyin altındaki ..
 • Kameralı Robotla Tıkanıklık Açma İstanbul- Kanal Görüntüleme İstanbul
                   İstanbul’un hem Avrupa Yakası hem de Anadolu Yakasında 1984 yılından itibaren çalışmalar yapıyoruz.  Kanalizasyon Bir Defa Yapılır Sloganıyla Çıktığımız bu yolda sayısız çalışmalar yaptık.  Alt Yapıdaki Tecrübelerimizi Teknolojik Alet ve Makineler ile kombine ederek Kanalizasyon Arıza ve Tıkanık..
 • Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları
  Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları      Tuvalet Tıkanıklığı Açma fiyatları İstanbul şu kadar fiyat şeklinde bir söylemi doğru bulmuyoruz.  Ustalar Kanalizasyon olarak İstanbul’da sayısız çalışmalar yaptık, çalışmalarımız birçoğunda  işi görmeden fiyat vermek istemedik, peki neden fiyat vermek istemedik?          ..
 • Kanal Açma Ustası -Kanalizasyon Tamiri -Logar Tamiri
  Kanal Tıkandı, Logar Taştı,  Çözüm Nedir?      Logarın taşması kanalizasyon borusu içerisinde tıkanıklığın olduğunu gösterir. Çözümü ise bu tıkanıklığı açtırmaktır. Ancak bu sorunun cevabı aslında bu kadar basit değildir.  Tıkanıklık açmak işlemi çoğu zaman uzun süreli bir çalışmayı gerektirecek bir iş olarak karşım..
 • Kanalizasyon Ustası Nasıl Olmalıdır?
     Vizyonumuz        Ülkemizde refah seviyesi günden güne artmaktadır. Refah seviyesindeki bu artışın çalışma ve İş hayatına da etkisi olduğu görülmektedir. Artık herkes yapılan işlerde hem kaliteyi hem de profesyonelliği daha da çok aramaktadır.  yapılan iş her ne kadar çok zor olsa da yâda teknik olarak imkânsız o..
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Ustalar Kanalizasyon 

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tamiri:Tıkanıklık Açma ve Kanalizayon Çalışmaları

Logar Tamiri: logar işleri,

Kanal Açma Ustası: Tıkanıklık Açma- Tıkalı Kanal Açma, Gider Açma, Tuvalet Açma, - Logar Temizleme ve Periyodik Logar Bakımı-

Kanalizasyon Geri Tepmesi- Lağım Taşması- Su Basması Önleme kanalizasyon geri tepmesi

 Lağım Faresine Kesin  Çözüm; Lağım faresi binaya kanalizasyon borusundan gelir. Kanalizasyon tesisatına yerleşitirlen çekvalf ile lağım faresinin eve girmesi engellenmiş olur. Lağım faresinden nasıl kurtulunur

Lağım Kokusuna Kesin Çözümkanalizasyon tesisatına takılan çekvalf ile lodosta geri esmelerde binaya lağım kokusu giremez.

Lağım Taşmasına Kesin Çözüm; çekvalf  lağım taşmasını önler

Kanalizasyon Geri Basmasına Kesin Çözüm; çekvalf binadan dışarıya akıma izin verirken, dışarıdan içeriye gelen yağmur suyu, kanalizasyon suyu, lağım kokusu, lağım faresi gibi binaya girmesini istemediğiniz her şeyi engeller.

Kot Farkına Kesin Çözüm; yer altından tünel kazarak kot farkını ortadan kaldırıyoruz. Bodrum ve zemin katların en büyük sorun kot farkı ve bunun  neden olduğu lağım gideri tıkanıklığı lağım taşması, geri basmadır.

Bodrum ve Zemin Katların Kanalizasyon Sorunu. Bodrum katların sorunu ile  bazen sadece bodrumda kalan kişi uğraşır, bina yönetim sahip çıkmayabilir, apartman yöneticisi ihmal edebilir. Bodrum, bahçe katı, zemin kat, giriş kat gibi yerlerin sorunlarına çözüm buluyoruz.

Lağım Gideri Tıkanıklığı  Açmateknolojik alet ve cihazlar ile tıkanın giderleri açıyoruz.

Kanalizayson Tamiratıeskimişi binaların kanalizasyon gideri sürekli tıkanır. Defalarca açılmasın rağmen tıkanma yeniden olur. küngler çöktügü için, eğim yok olduğu için ve künler kırıldığı için sürekli tıkanır. Bu tür durumlarda kanalizasyon tesisatın yenilnemesi gerekir.

Üst Yapıya Müdahel etmeden Yerin altından Tünel Kazarak Gider Bağlama.  Hali hazırda bahçe ve peyzaj çalışmaları sona ermiş, çevre düzenlenmesi bitmiş bir site yada bina bahçesinde kanalizasyon tesisatı için yapılacak kazı şimdiye kadar yapılan emekleri boşa çıkaracağı aşikardır.  Bu tür durumların tek çözümü yerin altından tünel kazarak gider bağlamak olacaktır.

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızlar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

  Çalışmalarımız

Ustalar Anlatıyor

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır, Logar Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Kanalizasyon Arızaları ve Çözümleri

Tıkanıklık Açma ve Kanalizasyon Hizmetleri