Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Giderilir, Tuvalet Neden Tıkanır

 

 

Tıkanık Açma  7/24

Tıkalı Kanal Açma, Gider Açma, Tuvalet Açma, 

Peryodik Logar Bakımları ve Temizleme 

Kanalizasyon Geri Tepmesi

Lağım Taşması

Su Basması Önleme

                                  ***Ustalar Kanalizasyon ***      

Tıkanıklığın giderilmesi işine Tıkanık Açma yada  Lağım Gideri Açma diyoruz,  Ancak yapılan bu iş halk arasında Lağım tıkanıklığı açma, küng tıkanıklığı açma, pis su gideri tıkanıklığı açma, kanalizasyon tıkanıklığı açma, kanal tıkanıklığı açma, logar tıkanıklığı açma, gider tıkanıklığı açma, atık su tıkanıklığı açma, pimaş tıkanıklığı açma, tuvalet tıkanıklığı açma, wc tıkanıklığı açma, hela tıkanıklığı açma, lavabo tıkanıklığı açma gibi farklı isimlerle adlandırılır. . Bütün bu saydıklarımız aynı şeyler zannedilebilir ama kısmen bir birinden farklı şeylerdir.  Kanalizasyon sisteminin farklı bölümlerini ve aynı zamanda kanalizasyon sisteminin zamanla almış olduğu isimleri de ifade ediyor.   Tıkanmaya neden olan unsurları tıkanma ihtimali en düşük olan bir kanalizasyon sistemi bünyesinde ele alarak birbiri içerisinde girmiş bu konuları bütün halinde anlatmaya çalışacağız.

Kanalizasyon borusu yapımında kullanılan malzemenin çeşidine göre tıkanıklıkları şu şekilde sınıflandırabiliriz.   

Küng tıkanıklığı: Kanalizasyon sistemlerinde kullanılan malzemeler zamanın şartlarına göre değişiklik göstermekte, farklı malzemelerden yapılmakta ve farklı isimler almaktadır.  Bu malzemelerden bir tanesi de küng’dür.  Küng nedir sorusunu cevaplayarak anlatmaya devam edelim, küng betondan yapılmış yani kum ve çimentodan yapılmış boru demektir. Genellikle alt yapı ve kanalizasyon sisteminde  kullanılan bir boru türüdür. İstanbul’da kanalizasyon ve alt yapı sistemlerinde en fazla küng kullanılır. Küng zamanın şartlarından dolayı geçmiş yıllarda ev işyerlerinde oldukça fazla kullanılmıştır. Biz burada tıkanıklık konusunu ele aldığımız için küng tıkanıklığının sebepleri üzerinde duracağız.  

Bunlardan birincisi  Küngün kırılması ve deforme olması; her şeyin bir ömrü olduğu gibi  küngün bir ömrü vardır. Uzun zaman toprak altında kalan küng te  yani bizatihi yapıldığı malzemeden kaynaklı lokal kırılmalar ve yıpranmalar olur. Buralardan küngün içine ağaç ve bitki kökleri girer, zamanla büyüyerek küngün içerisini kapatır ve tıkanıklığı sebebiyet verir.  

İkincisi işçilik; iyi bir usta tarafından döşenmeyen küngte çökmeler sonucu zamanla bozulmalar olur, bu bozulan yerlerde biriken pis su içerisindeki katı maddeler buralarda birikerek tıkanmaya sebep olur. Bozulma olmaması için küngün altının sağlamlaştırılması ve ek yerlerin sağlam monte edilmesi gerekir, bir biri içerisine girerek döşenen küngler ayrıca  ek yerleri çimento  ile sağlamlaştırılmalıdır.  

Üçüncüsü ise eğimdir, kanalizasyon ve lağım gideri sisteminde eğim çok önemlidir, ister küng olsun ister korige boru yada pimaş boru eğim yani meyil kurallarına uygun döşenmediğinde tıkanmaya sebep olur. Küngler genelde  1 metre uzunluğunda olur, küngler döşenirken her birinin eğim oranı aynı olmalıdır. Meyil kurtarmadığı için eğimi yüzde sıfır ile döşeyenler olmuştur, tamamen yanlış bir uygulamadır. İlk etapta küng düz döşense bile içerisindeki su gider, ilk bakışta kanalizasyon çalışıyor gibi gözükebilir, ancak içerisinde sürekli olarak su akmadığı zaman durgun su içerisindeki malzemeler hareketsizlikten dolayı katılaşır, kistleşir, süngütleşir ve zamanla taşlaşarak kanalizasyonda tıkanıklığa sebep olur. 

Pimaş tıkanıklığı: kanalizasyon sisteminde küngden sonra en fazla kullanılan borudur, beyaz plastik olan bu boru adını bu şekilde pilastik boru yapan firmadan almıştır. Ancak markası ne olursa olsun plastik boruların hepsine halk arasında pimaş denir, pimaş tıkanıklığının sebebi bu borunun kalitesi ile ilgilidir, biz bu kalite farkını  eski binaların kanalizasyon borularını yenilerken gayet net görebiliyoruz,  lağım giderinden çıkarmış olduğumuz eski pimaş borular yerinden çıkarılma esnasında bile kırılmaktadır, çok sert olduğu için en ufak bir sert darbede çatlamaktadır. şu an kullanılan pimaş borular ise dubleks tabir edilen oldukça ağır üzerine çıkıldığında  bile eğilmeyen ve çatlamayan borulardır. Hal böyle olunca pimaş borunun altında en ufak bir boşluk oluşmasında sert ve zayıf olan pimaş kırıldığından kırılan yerde birikmeler olduğundan dolayı tıkanmalar olmaktadır.  

Korige Boru tıkanıklığı; son zamanlarda en fazla kullanılan borudur. Genelde iskinin ana logarı yada borusu ile bina yada sitenin ana logarı arasında kullanılır.  Küng kadar uzun ömürlü bir borudur, esnek yapısından dolayı döşendikten sonraki zaman içerisinde çökme ve kaymalardan dolayı  zarar görmez. Korige boru esnek olmasından dolayı kıvrılma payından dolayı ek olarak değil de bir boy olarak kullanılabilir,  ve yine açık dirsek kullanılması gereken yerde bile kıvrılma payı ile ek yapmadan bir boy halinde döşenebilir. Fazla ekleme yapmak ve dirsek kullanmak kanalizasyon borularında tıkanma riskini artırır.   Yapmış olduğumuz çalışmalarda tarafımıza iletilen şikayet durumları aşağıdadır 

 

Tıkanık Açma Hizmet Bölgelerimiz

Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma Hizmet Bölgelerimiz

 

Adalar Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

Arnavutköy Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

Ataşehir Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

Avcılar Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Bağcılar Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Bahçelievler Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Bakırköy Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Başak şehir Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Bayrampaşa Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Beşiktaş Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Beylikdüzü   Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Beyoğlu Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Büyükçekmece Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Beykoz Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Çatalca Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Çekmeköy   Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Esenler Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Esenyurt   Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Eyüp Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Fatih Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Gaziosmanpaşa Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Güngören Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Kadıköy Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Kağıthane Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Kartal Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Küçükçekmece Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Maltepe Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Pendik Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Sancaktepe Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Sarıyer Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Silivri Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Sultanbeyli Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Sultan gazi Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Şile Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Şişli Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Tuzla Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Üsküdar Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Ümraniye Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma

 Zeytinburnu Tuvalet Açma, Tuvalet Tıkanıklık Açma  

 tuvalet tıkanıklığı şikayet ve arıza durumları tuvalet tıkanmasına kesin çözüm tuvaletin borusunu ne açar tuvalet borusu nasıl açılır tuvaletim tıkandı ne yapabilirim tuvalet borusunu açacak aparat tuvalet borusunu açacak ilaç tuvalet borusuna açacak aparat tuvalet borusu neden tıkanır tuvalet sürekli tıkanıyor tuvalet tuvalet borusunu açmak için ne gerekir lağım gideri tıkandı lağım gideri borusu vergileri borusuna hangileri borusundan tuvalet tesisatı yenileme tuvalete gideriz tamiri tuvalet tesisatını kim yapar tuvalet borusunu yerin altından döşeme tuvalet borusu döşemek için tünel kazma tuvaletin çıkmaması için ne yapmak gerekir tuvaletin tıkanmaması için ne yapmak gerekir tuvalet tıkandığında kim ilgilenir muskatın tuvaletinden gelen kirli soru Üst kattan damlayan tuvalet suyu üst kattaki tuvalet arızası şikayet Üst kattan üzerimize tuvalet suyu damlıyor. Üst kattan tuvalete su kaçırıyor kadın tuvaletten su damlatıyor bodrum katı bodrum kat zemin katta katından bahçe katı Bodrum'daki tuvalet alt kattaki kapıcı dairesi kapıcı Dairesi'ndeki tuvalet kapıcı dairesinin tuvalet gideri kapıcı dairesinin kapıcı dairesinin tuvaletinin tanıklık masrafını kim öder kapıcı dairesinden masraflarını kim öder kapıcı Dairesi'ndeki tuvalet tıkanınca kim yaptırır apartmanın tuvalet giderine kim tamir ettirir apartmandaki tuvaletlerin ortak borusu zemin katta bulunan tuvaletten su kaçırması Bodrum katındaki tuvaletten gelen koku Bodrum kattatuvaletten gelen koku bodrum katı lağım kokusu sardı bodrum katı lağım kokusu Bodrum katında bulunan tuvaletin ağır kokuları koku önleyici koku neden olur kokuyu önleyen alet kokuyu önleyen aparat tuvaletin kokmaması için ne gerekir binanın temelindeki tuvalet suyu tuvalet borusu tamiri değişmesi yenilenmesi kanalcı ustası kalan ustalar kanalizasyon ustası tuvalet su kaçırıyor şu kaçırması nasıl engellenir tuvalet tıkanıklığı nasıl giderilir nasıl açılır tuvalet tıkanıklığını kimyasal madde ile açma tıkanıklığı açan kimyasal madde kimyasal madde nereden bulabiliriz tuvalet tıkanıklığı açma fiyatı kanalizasyon tesisatı yenileme fiyatı tuvaletsiz salatası malzemeleri tuvalet tesisatı kim yeniler tuvalet tıkanıklığı tuz ruhu ile açmak çamaşır suyu ile açma sıcak su dökmek tuvalet borusundaki yağlar tuvalet borusundaki yağlanmayı ne giderir tuvaletin kokmasının sebebi tuvalet tıkanıklığı nasıl giderilir �stanbul'da Maltepe'de Üsküdar'da Kadıköy'de Bostancı'dan Göztepe'de Ümraniye'den Pendik'te tuvalet açma Ataşehir'de Sancaktepe'de sultanbeyliğinde Çekmeköy'de Beykoz'da Beşiktaş'ta Beyoğlu'nda Şişli'de tuvalet tıkanıklığı açma apartman yönetimi site yöneticisi bina yöneticisi kapıcı ilgilenir ilgilenmiyor Komşumun tuvalete Alt katın üst katın tuvaleti yanındaki binanın başka binanın tuvalete kaçırıyor su sızdırıyor su damlatıyor ne yapmak gerekir cezası nedir. Şikayet arıza telefon numarası iletişim ustası firma işyeri firması güvenilir garanti 

 

Tarih : 5.12.2015
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Kanal Arıza Uzmanı |Kanalizasyon-Logar Arızası Tespit ve Çözümleri
 • Çekvalf ve Lağım Faresi - Bilinmesi Gerekenler -Sorular ve Cevaplar
  Çekvalf ve Lağım Faresi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Bilinmesi Gerekenler Çekvalf Nedir? Çekvalf pis su yada atık su borusuna takılan, tek yönlü çalışan, bina dışına atık suyun geçişine müsaade eden, ancak dışarıdan gelen su baskını, lağım faresi, koku yada herhangi bir şeyin gelmesini engelleyen, kendiliğ..
 • Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
  Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?     Belki birçok kişi farkında değil ama lağım fareleri birlikte yaşıyor olabiliriz.  Evlerimizde bulunan klozetin altı lağım farelerinin yuva yapmak, yaşamak için en çok tercih ettiği yerdir. İkinci olarak ise bina önünde bulunan logarın etrafı. Bu iki yerde yaşama şansı elde..
 • Zeytinburnu Kanalizasyon Ustası-Ustalar Kanalizasyon Avrupa Yakası
  Zeytinburnu Kanalizasyon Ustaları        1984 yılından itibaren İstanbul'da Kanalizasyon ve Alt yapı sistemleri üzerine çalışmalar yürütüyoruz,  İstanbul'un her ilçesinde her semtinde çalımlamalarımız olduğu gibi Zeytinburnu’nda da çok sayıda çalışmalarımız oldu, Bakırköy’de, Yeşilköy’de, Sefaköy’de, Küçükçekmece’de..
 • Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası
   Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası            Tuvalet gideri tıkandığında tıkanık açma işi yapan bir Usta ile irtibata geçerek tuvalet gideri tıkanıklığı açılır. Oysa eğitim düzeyinin yükseldiği vatandaşın bilinçlendiği şu zamanda tıkanık açma ustasını çağırmadan önce ne tür bir tıkanıklığın olduğu ve ha..
 • Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Robotla Açılamadığında..
  Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?Robotla Açılamadığında..       Kanalizasyon giderinin tıkanma sebeplerini daha önce açıklamıştık. Bu sebepler sıkça rastlanan genel sebeplerdi,  usta hataları ve kullanım hataları olarak genel ifadeler kullanmıştık,  tıkanıklık ve arızaların sebeplerini bu iki kelime ile anlatma..
 • Sıkça Sorulan Sorular-Kanalizasyon Bağlantısı Nasıl Yapılır?
  Kanalizasyon Bağlantı İzni Nasıl Alınır?     Kanalizasyon bağlantı izni binanın bulunduğu iski şubesine yapılır. Kimlik fotokopisi ve  tapu fotokopisi ile birlikte binanın bağlı olduğu kanalizasyon idaresine başvuru yapılır. Belirtilen bina ile ilgili dosya açılır. İski görevlileri belirtilen bina ile ilgili çalışm..
 • Plastik & Kompozit Rögar Kapakları, Yapımı, Fiyatı,
  Kompozit Rögar Kapakları      Plastik Rögar kapakları olarak bilinen kompozit rögar kapaklarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.  Görünümü ve kullanım kolaylığı nedeniyle metal kapaklara göre artık daha fazla tercih edilmektedir. Kampozit Rögar Kapakları Neden Gereklidir.     Rögar kapakları kanaliz..
 • Su Basmasının ve Lağım Taşmasının Sebepleri ve Çözümleri
      İstanbul'da Su Basması ve Lağım Taşması Önleme Çalışmaları yapıyoruz.       İstanbul’da yağışlar arttığında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.  Özellikle bodrum ve zemin katlarda dairesi olanlar sürekli olarak su basması ve ya lağım taşması ile karşılaşmaktadır. Yağmur sularına yönelik yapılan yetersiz alt yapı..
Kanalizasyon Tamiri-bakımı-Temizliği-Tadilatı-Tamiratı
 • Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır
  Kanalizasyon Tamirini Nasıl Yapılır  Birinci Bölüm: Binanın Kadıköy tarafında yapılan kanalizasyon çalışması; Bu bölümde toplamda 33 metre kanalizasyon borusu döşenmiş, bir tane yeni logar yapılmış, üç tane eski logar bağlantısı yapılmıştır. Çalışmaya İçki satışı yapılan işyerinin önündeki logardan başlanılmış..
 • Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı
  Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı Logar Nedir? Logar Ne İşe Yarar? Rögar Çeşitleri Nelerdir?        Bina önünde bulunan kanalizasyon borularının birleştiği,  toplandığı ve tek bir ana boruya bağlandığı,  farklı derinliklerde ve ebatlarda, kare ve yuvarlak olan yüzeyin altındaki ..
 • Kameralı Robotla Tıkanıklık Açma İstanbul- Kanal Görüntüleme İstanbul
                   İstanbul’un hem Avrupa Yakası hem de Anadolu Yakasında 1984 yılından itibaren çalışmalar yapıyoruz.  Kanalizasyon Bir Defa Yapılır Sloganıyla Çıktığımız bu yolda sayısız çalışmalar yaptık.  Alt Yapıdaki Tecrübelerimizi Teknolojik Alet ve Makineler ile kombine ederek Kanalizasyon Arıza ve Tıkanık..
 • Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları
  Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları      Tuvalet Tıkanıklığı Açma fiyatları İstanbul şu kadar fiyat şeklinde bir söylemi doğru bulmuyoruz.  Ustalar Kanalizasyon olarak İstanbul’da sayısız çalışmalar yaptık, çalışmalarımız birçoğunda  işi görmeden fiyat vermek istemedik, peki neden fiyat vermek istemedik?          ..
 • Kanal Açma Ustası -Kanalizasyon Tamiri -Logar Tamiri
  Kanal Tıkandı, Logar Taştı,  Çözüm Nedir?      Logarın taşması kanalizasyon borusu içerisinde tıkanıklığın olduğunu gösterir. Çözümü ise bu tıkanıklığı açtırmaktır. Ancak bu sorunun cevabı aslında bu kadar basit değildir.  Tıkanıklık açmak işlemi çoğu zaman uzun süreli bir çalışmayı gerektirecek bir iş olarak karşım..
 • Kanalizasyon Ustası Nasıl Olmalıdır?
     Vizyonumuz        Ülkemizde refah seviyesi günden güne artmaktadır. Refah seviyesindeki bu artışın çalışma ve İş hayatına da etkisi olduğu görülmektedir. Artık herkes yapılan işlerde hem kaliteyi hem de profesyonelliği daha da çok aramaktadır.  yapılan iş her ne kadar çok zor olsa da yâda teknik olarak imkânsız o..
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Ustalar Kanalizasyon 

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tamiri:Tıkanıklık Açma ve Kanalizayon Çalışmaları

Logar Tamiri: logar işleri,

Kanal Açma Ustası: Tıkanıklık Açma- Tıkalı Kanal Açma, Gider Açma, Tuvalet Açma, - Logar Temizleme ve Periyodik Logar Bakımı-

Kanalizasyon Geri Tepmesi- Lağım Taşması- Su Basması Önleme kanalizasyon geri tepmesi

 Lağım Faresine Kesin  Çözüm; Lağım faresi binaya kanalizasyon borusundan gelir. Kanalizasyon tesisatına yerleşitirlen çekvalf ile lağım faresinin eve girmesi engellenmiş olur. Lağım faresinden nasıl kurtulunur

Lağım Kokusuna Kesin Çözümkanalizasyon tesisatına takılan çekvalf ile lodosta geri esmelerde binaya lağım kokusu giremez.

Lağım Taşmasına Kesin Çözüm; çekvalf  lağım taşmasını önler

Kanalizasyon Geri Basmasına Kesin Çözüm; çekvalf binadan dışarıya akıma izin verirken, dışarıdan içeriye gelen yağmur suyu, kanalizasyon suyu, lağım kokusu, lağım faresi gibi binaya girmesini istemediğiniz her şeyi engeller.

Kot Farkına Kesin Çözüm; yer altından tünel kazarak kot farkını ortadan kaldırıyoruz. Bodrum ve zemin katların en büyük sorun kot farkı ve bunun  neden olduğu lağım gideri tıkanıklığı lağım taşması, geri basmadır.

Bodrum ve Zemin Katların Kanalizasyon Sorunu. Bodrum katların sorunu ile  bazen sadece bodrumda kalan kişi uğraşır, bina yönetim sahip çıkmayabilir, apartman yöneticisi ihmal edebilir. Bodrum, bahçe katı, zemin kat, giriş kat gibi yerlerin sorunlarına çözüm buluyoruz.

Lağım Gideri Tıkanıklığı  Açmateknolojik alet ve cihazlar ile tıkanın giderleri açıyoruz.

Kanalizayson Tamiratıeskimişi binaların kanalizasyon gideri sürekli tıkanır. Defalarca açılmasın rağmen tıkanma yeniden olur. küngler çöktügü için, eğim yok olduğu için ve künler kırıldığı için sürekli tıkanır. Bu tür durumlarda kanalizasyon tesisatın yenilnemesi gerekir.

Üst Yapıya Müdahel etmeden Yerin altından Tünel Kazarak Gider Bağlama.  Hali hazırda bahçe ve peyzaj çalışmaları sona ermiş, çevre düzenlenmesi bitmiş bir site yada bina bahçesinde kanalizasyon tesisatı için yapılacak kazı şimdiye kadar yapılan emekleri boşa çıkaracağı aşikardır.  Bu tür durumların tek çözümü yerin altından tünel kazarak gider bağlamak olacaktır.

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızlar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

  Çalışmalarımız

Ustalar Anlatıyor

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır, Logar Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Kanalizasyon Arızaları ve Çözümleri

Tıkanıklık Açma ve Kanalizasyon Hizmetleri