Tuvalet Gideri Sürekli Tıkanıyorsa, Ne Yapılması Gerekir, işte Çözümü

Yapılan çalışamalara ait resimler için http://www.ustalarkanalizasyon.com/sayfa/101/resimler

Tuvalet gideri tıkandığında tıkanık açma işi yapan bir  Usta ile irtibata geçerek tuvalet gideri tıkanıklığı açılır. Oysa eğitim düzeyinin yükseldiği vatandaşın bilinçlendiği şu zamanda tıkanık açma ustasını çağırmadan önce  ne tür bir tıkanıklığın olduğu  ve hangi ustanın çağrılması  gerektiği hususunda kısa bir değerlendirme yapılması gerekmez mi? Biz ustalar kanalizasyon olarak Diyoruz ki: Tuvalet yada lağım gideri tıkanıklıklarında  iki şeyi iyi ayırt etmek gerekiyor, birincisi her hangi bir cismin tuvalet yada lavabo deliğine kaçması sonucu tıkanma, ikincisi ise sürekli tekrar eden tıkanma, bu ikisi iyi ayırt edilmeli ki çağrılacak usta seçiminde de doğru karar verilebilsin. Eğer tıkanma her hangi bir cismin tuvalet deliğine kaçması neticesinde meydana gelmişse tıkanık açma işini cihazla yada robotla tıkanık açma işi yapan firmaya yaptırmakta fayda vardır. Eğer kanalizasyon tıkanıklığı sürekli oluyorsa tıkanık açma işini sadece gelip tıkanıklığı açıp gidecek firmaya değil de, meydana gelen tıkanıklığın sebebinin anlayabilecek, tıkanıklığın tekrar olmaması için  kesin çözüm üretebilecek bir ustayı çağırmak gerekecektir.  Kanalizasyon sisteminde meydana gelen birçok arıza özellikle tıkanma ve su sızıntıları  kanalizasyon borularının deforme olmasından dolayı meydana  gelmektedir.  Tıkanan boruların her hangi bir cihaz ile açılması geçici bir çözüm olsa da tıkanmaya sebep olan deformasyon devam ettiği için zamanla tıkanma olayı da tekrar ortaya çıkmaktadır. Burada yapılması gereken tıkanmaya neden olan unsurları ortadan kaldırmak yada onarmaktır. Burada konuyu üç aşamada ele almak gerekir. Birincisi tıkanma olayının her hangi bir cisim kaçması neticesinde değil de kanalizasyon sisteminde bulunan kronik arızadan meydana gelip gelmediğini tespit etmek, ikincisi, kanalizasyon sisteminde bulunan tıkanıklık kronik arızadan meydana geldiği anlaşılırsa kronik arızaya sebep olan hususları tespit etmek, üçüncüsü ise  tespit edilen arızayı en uygun yöntemle onarmak yada yenilemek. Peki  Tıkanma olayının tuvalet deliğine her hangi bir cisim kaçması neticesinde değil de kanalizasyon sisteminde bulunan kronik arızadan meydana gelip gelmediğini nasıl anlarız?

Tuvalet tıkanması sürekli oluyorsa,

Tuvalet tıkanması daha çok giriş, bodrum, zemin yada bahçe katında oluyorsa,

Tuvalet tıkanıklığı tuvalet geri basması şeklinde oluyorsa,

 tuvalet tıkanıklığının sebebi her hangi bir cimin tuvalet deliğine kaçmasından değil de kanalizasyon gideri tesisatında bulunan arızadan  yada yapım hatasından dolayı meydana  geldiğini söyleyebiliriz.  Tıkanıklığın sürekli olması kanalizasyon sisteminin sağlıklı çalışmadığının apaçık göstergesidir. Tıkanıklığının giriş katlarda meydana gelmesi kanalizasyon sisteminde meydana gelen arızanın yada kanalizasyon yapım aşamasında yapılan hatanın sonucudur. Tuvalet tıkanıklığı kanalizasyon geri basması şeklinde olması demek,  kanalizasyon sisteminin çalışmadığını, üst katların tuvaletlerinden gelen atık suların  önü gitmediği için giriş ve bodrum katların tuvaletlerinden geri basması demektir.

Tuvalet tanıklığı ile ilgili bu değerlendirme ve tespitlerin yapılması gereklidir çünkü tıkanıklığın giderilmesi için daha doğrusu tıkanıklığın bir daha meydana gelmemesi için yapılacak onarma ve yenileme çalışması tespit edilen sebebe göre şekillenecektir. Bu kısma yazabileceğimiz çok şey var ama hepsini yazdığımızda okuyucunun sıkılacağını düşündüğümüz için bu kısmı çok uzun tutmayacağız, ancak başlığı açtığımız için de kısa bir bilgilendirme yapacağız.  Kanalizasyon tıkanıklığının sebebini öncelikle kanalizasyon giderinin yapımında kullanılan malzemede ve kanalizasyon giderini yapan ustada aramak gerekir. Nedenmi? Kanalizasyon sisteminde kullanılan malzeme küng ise tıkanıklık çökme ve kırılma neticesinde meydana gelme ihtimali yüksektir. Kanalizasyon giderinde kullanılan künglerin uzunluğu birer metredir, küngler döşenirken birbiri içine geçirilerek döşenir, bu döşeme esnasında usta küngleri birbirine geçirdikten sonra ek yerlerini betonla kapatmazsa buralardan sızma olur, sızma zamanla küngün altındaki zemini yumuşatır ve çökeme neden olur, her hangi bir yerinde çökme meydana gelmiş küngün su kaçırması ve çökme olduğu yerde tıkanıklık olması kaçınılmazdır. Diğer ana unsur olan kanalizasyon ustası faktörüne gelince usta kanalizasyon giderinde boruları yada küngleri döşerken gerekli meyili vermezse kanalizasyon giderinin tıkanması yine kaçınılmazdır. Kanalizasyon gideri akımı % 1’e kadar olur, bu kanalizasyonun kanununda vardır, ya da öyle olmak zorunda kalmıştır % 1 den aşağı olamaz, hatta düzde olamaz. Düz olarak yani herhangi bir meyil vermeden döşenmesi durumunda durumunda hareketsizlik olacaktır, akım olmayacaktır, bu  kısa vadede tıkanma anlamına gelmez, uzun vadede mutfaklardan gelen yağlar boru içerisinde kistleşir ve taşlaşır, zamanla borunun içini tamamen kapatır ve kanalizasyon çalışmaz hale gelir. İlk zamanlar ağır lağım kokuları şeklinde hissedilir ancak bir süre sonra tıkanma ile sonuçlanır. Bu tıkanıklıklar kırmadan robotla açılsa dahi sürekli tekrar edecektir.  Bir benzetme yaparak  bu yazımızı  bitirmek istiyorum. Kanalizasyon sisteminde meydana gelen arızayı her hangi bir insanın yakalanmış olduğu bir hastalığa benzetirsek, hastalığın her nüksettiğinde ilaç vermek suretiyle ağrıyı geçiştirmek mi gerekir, yoksa hastalığı vücuttan tamamen atmak ve vücudun sağlıklı bir  şekilde çalışmasını sağlamak için etraflı ve sistemli bir müdahale de bulunmakmı gerekir? Takdiri siz okuyuculara bırakıyoruz. 

Tarih : 12.1.2016
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
sevda koç
bu yazıyı kim yazdıysa muhteşem ve kurduğu cümeleler için . ayrıntıları cok güzel anlattığı için tsk ederim . aynı sorun bahçe katı benım basıma geldi. defalarca ıcerden tuvaletten kılavuz salındı yok. belediye su bastı kac defa yok yok. ana logarda tıkanıklık vardı actık dedıler gene tıkandı..sımdı beledıyeye dılekce verdım . beklıyorum. tam 4 aydır tükendik..ben bayan oldugum ıcın bu ıslerden anlamıyorum. anlayan kımsemde yok. beni yönlendirip uyarmak istersenız e postama yazabılrısınız . tsk
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızalar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

 

  Çalışmalarımız