Kanalizasyon Bağlantısı Nasıl Yapılır, Atık Su Bağlantısı Nasıl Olmalı

 

          Kanalizasyon arızalarından kaynaklanan Su sızıntısı, nem ve rutubet bina yapımında kullanılan demirin oksitlenmesine neden olacağı için sağlıklı çalışmayan bina içi atık su tesisatı binanın ömrüne doğrudan etki eder.    Yine Kanalizasyon tesisatının arızalı olmasından dolayı meydana gelen nem  ve Rutubet Binanın içinde yasayanların sağlıklarını da doğrudan etkiler. Öyleyse Evimize ve  sağlığımıza doğrudan etki eden  kanalizasyon tesisatı, işin ustaları tarafından kurallarına uygun yapılmalıdır. Peki, nedir Bu kurallar açıklamaya çalışalım:

         Öncelikle kanalizasyon tesisatını aşağıda daha detaylı sağlayacağımız diğer kuralların yerine getirilmesi için uygun olmalıdır. Tesisatın kurulumu diğer kuralların yerine getirilmesine ne kadar çok olanak sağlarsa bir o kadar sağlıklı bir şekilde çalışan kanalizasyon sisteminin kurulmasına imkân sağlar. Burada temel belirleyici unsurlardan bir tanesi eğimdir. Atık su tesisatının tuvalet yâda klozet kısmından başlayarak şehir kanalizasyon borusuna bağlandığı noktaya kadar her bir bölümüne yeteri kadar verilecek eğim için  tuvalet ve klozetlerin şehir kanalizasyon boru hattından yüksek olması gerekir. Bu yüzdendir ki atık su tesisatı şehir kanalizasyon hattından başlayarak yapılır, daha doğrusu yapılması gerekir. Ancak çoğu zaman böyle olmamaktadır. Çoğu zaman binanın kaba inşaatı tamamlandıktan sonra atık su tesisatı yapılmaktadır. Bina içinden bulunan daha doğrusu binanın en alt katında bulunan tuvalet ve banyo seviyesi şehir kanalizasyon borusundan yüksekte ise uygun eğim verilerek sağlıklı çalışabilen atık su tesisatı yapılabilir. Ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır. Zorunlu sebeplerden dolayı binadan başlanılarak şehir kanalizasyon borusuna doğru atık su tesisatı döşenmektedir. Eğim konusunda sorun çıkması durumda ise tesisatın çalışmasın sağlamak için  kurtarma tercihler yapılır. Bu tercihlerden en fazla kullanılanı bodrum ve zemin katın atık su giderini diğer binadan ayırmaktır. Bir dairenin ortalama yüksekliği 2,80 cm olduğu düşünüldüğünde başlangıç seviyesi 2,80 cm çıkarılan bir atık su tesisatı için tesisatın tüm kısımlarında ihtiyaç duyulan eğim miktarı konusunda hiç sıkıntı yaşanmayacağı anlamına gelmektedir. Peki  bodrum ve ya zemin katın atık su tesisatını ayırdığımız zaman üst katların atık su tesisatını sağlıklı bir şekilde çalışması için imkan sağlanmış olabilir ama bodrum katın atık su gider tesisatı nasıl olacak diye bir soru hemen akla gelebilir. Burada en fazla kullanılan iki yöntemden kısa bahsetmek istiyorum. Birincisi binanın kenarına lağım kuyusu diğer adıyla loğar yapmak ve bu logar içerisine su seviyesine duyarlı çalışan motopomp monte etmek, bu motopomp vasıtasıyla atık suyun istenilen seviyeye çıkarılmasını sağlamak ve binanın atık giderine bağlamak. Diğeri ise yerin altından tünel kazmak, bodrum ve zemin kattan başlanılarak uygun eğimle yerin altından yatay bir şekilde şehir kanalizasyon borusuna akıntıyı sağlayacak şeklide tünel kazmak ve atık su tesisatını döşeyerek bağlantı yapmak..

             Atık su tesisatın güzergâhı eğime uygun şekilde hazırlandıktan sonra uygun çapta, türde ve özellikte borular ile tesisat döşenir. Zemin üzerinde döşenen boru alt ve yanlarının ince kumla beslenerek sert cisimlerden korunması sağlanır ve ince kumdan sonra toprak ile doldurulur. Ama belirleyici unsur olan eğim konusunun öneminden bahsettikten sonra Diğer detayları el almaya çalışalım

            Boruların suyun akışını kolaylaştıracak şekilde eklenmesine Düşeyden yataya geçen boru tesisatı noktalarında, yay dirsek veya iki açık dirsek kullanılmasına, Kat borularının mümkün olduğu kadar kısa olmasına, Alt kata döşenen ana boruların bina dışına en kısa yoldan çıkarılmasına, olabildiğince büyük çaplı boru kullanılmasına, Her kolonun mutlaka çapı değişmeden çatı üzerine kadar çıkarılmasına, üzerine havalık borusu ve şapkası takılmasına, Kanalizasyon boru ağızlarının döşeme ve duvara bağlanacak tesisat uç malzemesinin cins ve özelliğine göre uygun ölçülerde bırakılmasına, sağlam monte edilmesine Kanalizasyon ağızlarının içine pislik, harç vb. maddelerin gitmesini önlemek için iyi bir şekilde geçici olarak kapatılmasına, Kanalizasyon tesisatında kullanılan PVC boruların, birbirine eklenmesinde mutlaka uygun boru contaları kullanılmalı, boruların bir birine geçişi esnasında contaların yıpratılmaması için contalar deterjan ile yağlanmalı ve iyi bir sızdırmazlık sağlanmasına dikkat edilmelidir.

            Ayrıca Kanalizasyon tesisatı uç malzemelerinin montajı da sağlıklı bir şekilde çalışan tesisat açısından önemlidir. Her uç malzemesinin kendine özgü montaj kuralları vardır. İlk anda yerleştirilmeleri zorunlu olan hela tası ve duş teknelerinin inşaatın devamı süresince hasar görmemeleri için sifon ağızları geçici olarak kapatılmalı, üzerleri örtülmelidir. Boruların geçeği noktalar kanalizasyon sisteminin gereklerine uygun olduğu kadar sağlığa zarar vermeyecek ve insanları rahatsız etmeyecek şekilde bina dışına çıkarılmalıdır. Koku, gaz ve böceklerin pis su borularından binaya geçmesini önlemelidir.

             Borular dayanıklı olmalı ve çeşitli etkenlerden zarar görmeyecek şekilde düzenlenmeli olduk kadar dublex boru kullanılmalıdır. Kanalizasyon borularının döşenmesinde dirsek maşon ve diğer aparatların montajında azami özen gösterilmelidir. Kanalizasyon tesisatında kullanılan borular mutlaka TSE ve CE belgeli olmalı, yapının esnemesi ve oturmasından zarar görmeyecek şekilde döşenmelidir. Boruların sabitlenmesinde kelepçeler kullanılır. Kelepçeler boruların kaymalarını önlemek için muf altlarına konulmalıdır.

.

Tarih : 25.9.2016
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Kanal Arıza Uzmanı |Kanalizasyon-Logar Arızası Tespit ve Çözümleri
 • Çekvalf ve Lağım Faresi - Bilinmesi Gerekenler -Sorular ve Cevaplar
  Çekvalf ve Lağım Faresi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Bilinmesi Gerekenler Çekvalf Nedir? Çekvalf pis su yada atık su borusuna takılan, tek yönlü çalışan, bina dışına atık suyun geçişine müsaade eden, ancak dışarıdan gelen su baskını, lağım faresi, koku yada herhangi bir şeyin gelmesini engelleyen, kendiliğ..
 • Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
  Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?     Belki birçok kişi farkında değil ama lağım fareleri birlikte yaşıyor olabiliriz.  Evlerimizde bulunan klozetin altı lağım farelerinin yuva yapmak, yaşamak için en çok tercih ettiği yerdir. İkinci olarak ise bina önünde bulunan logarın etrafı. Bu iki yerde yaşama şansı elde..
 • Zeytinburnu Kanalizasyon Ustası-Ustalar Kanalizasyon Avrupa Yakası
  Zeytinburnu Kanalizasyon Ustaları        1984 yılından itibaren İstanbul'da Kanalizasyon ve Alt yapı sistemleri üzerine çalışmalar yürütüyoruz,  İstanbul'un her ilçesinde her semtinde çalımlamalarımız olduğu gibi Zeytinburnu’nda da çok sayıda çalışmalarımız oldu, Bakırköy’de, Yeşilköy’de, Sefaköy’de, Küçükçekmece’de..
 • Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası
   Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası            Tuvalet gideri tıkandığında tıkanık açma işi yapan bir Usta ile irtibata geçerek tuvalet gideri tıkanıklığı açılır. Oysa eğitim düzeyinin yükseldiği vatandaşın bilinçlendiği şu zamanda tıkanık açma ustasını çağırmadan önce ne tür bir tıkanıklığın olduğu ve ha..
 • Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Robotla Açılamadığında..
  Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?Robotla Açılamadığında..       Kanalizasyon giderinin tıkanma sebeplerini daha önce açıklamıştık. Bu sebepler sıkça rastlanan genel sebeplerdi,  usta hataları ve kullanım hataları olarak genel ifadeler kullanmıştık,  tıkanıklık ve arızaların sebeplerini bu iki kelime ile anlatma..
 • Sıkça Sorulan Sorular-Kanalizasyon Bağlantısı Nasıl Yapılır?
  Kanalizasyon Bağlantı İzni Nasıl Alınır?     Kanalizasyon bağlantı izni binanın bulunduğu iski şubesine yapılır. Kimlik fotokopisi ve  tapu fotokopisi ile birlikte binanın bağlı olduğu kanalizasyon idaresine başvuru yapılır. Belirtilen bina ile ilgili dosya açılır. İski görevlileri belirtilen bina ile ilgili çalışm..
 • Plastik & Kompozit Rögar Kapakları, Yapımı, Fiyatı,
  Kompozit Rögar Kapakları      Plastik Rögar kapakları olarak bilinen kompozit rögar kapaklarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.  Görünümü ve kullanım kolaylığı nedeniyle metal kapaklara göre artık daha fazla tercih edilmektedir. Kampozit Rögar Kapakları Neden Gereklidir.     Rögar kapakları kanaliz..
 • Su Basmasının ve Lağım Taşmasının Sebepleri ve Çözümleri
      İstanbul'da Su Basması ve Lağım Taşması Önleme Çalışmaları yapıyoruz.       İstanbul’da yağışlar arttığında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.  Özellikle bodrum ve zemin katlarda dairesi olanlar sürekli olarak su basması ve ya lağım taşması ile karşılaşmaktadır. Yağmur sularına yönelik yapılan yetersiz alt yapı..
Kanalizasyon Tamiri-bakımı-Temizliği-Tadilatı-Tamiratı
 • Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır
  Kanalizasyon Tamirini Nasıl Yapılır  Birinci Bölüm: Binanın Kadıköy tarafında yapılan kanalizasyon çalışması; Bu bölümde toplamda 33 metre kanalizasyon borusu döşenmiş, bir tane yeni logar yapılmış, üç tane eski logar bağlantısı yapılmıştır. Çalışmaya İçki satışı yapılan işyerinin önündeki logardan başlanılmış..
 • Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı
  Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı Logar Nedir? Logar Ne İşe Yarar? Rögar Çeşitleri Nelerdir?        Bina önünde bulunan kanalizasyon borularının birleştiği,  toplandığı ve tek bir ana boruya bağlandığı,  farklı derinliklerde ve ebatlarda, kare ve yuvarlak olan yüzeyin altındaki ..
 • Kameralı Robotla Tıkanıklık Açma İstanbul- Kanal Görüntüleme İstanbul
                   İstanbul’un hem Avrupa Yakası hem de Anadolu Yakasında 1984 yılından itibaren çalışmalar yapıyoruz.  Kanalizasyon Bir Defa Yapılır Sloganıyla Çıktığımız bu yolda sayısız çalışmalar yaptık.  Alt Yapıdaki Tecrübelerimizi Teknolojik Alet ve Makineler ile kombine ederek Kanalizasyon Arıza ve Tıkanık..
 • Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları
  Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları      Tuvalet Tıkanıklığı Açma fiyatları İstanbul şu kadar fiyat şeklinde bir söylemi doğru bulmuyoruz.  Ustalar Kanalizasyon olarak İstanbul’da sayısız çalışmalar yaptık, çalışmalarımız birçoğunda  işi görmeden fiyat vermek istemedik, peki neden fiyat vermek istemedik?          ..
 • Kanal Açma Ustası -Kanalizasyon Tamiri -Logar Tamiri
  Kanal Tıkandı, Logar Taştı,  Çözüm Nedir?      Logarın taşması kanalizasyon borusu içerisinde tıkanıklığın olduğunu gösterir. Çözümü ise bu tıkanıklığı açtırmaktır. Ancak bu sorunun cevabı aslında bu kadar basit değildir.  Tıkanıklık açmak işlemi çoğu zaman uzun süreli bir çalışmayı gerektirecek bir iş olarak karşım..
 • Kanalizasyon Ustası Nasıl Olmalıdır?
     Vizyonumuz        Ülkemizde refah seviyesi günden güne artmaktadır. Refah seviyesindeki bu artışın çalışma ve İş hayatına da etkisi olduğu görülmektedir. Artık herkes yapılan işlerde hem kaliteyi hem de profesyonelliği daha da çok aramaktadır.  yapılan iş her ne kadar çok zor olsa da yâda teknik olarak imkânsız o..
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Ustalar Kanalizasyon 

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tamiri:Tıkanıklık Açma ve Kanalizayon Çalışmaları

Logar Tamiri: logar işleri,

Kanal Açma Ustası: Tıkanıklık Açma- Tıkalı Kanal Açma, Gider Açma, Tuvalet Açma, - Logar Temizleme ve Periyodik Logar Bakımı-

Kanalizasyon Geri Tepmesi- Lağım Taşması- Su Basması Önleme kanalizasyon geri tepmesi

 Lağım Faresine Kesin  Çözüm; Lağım faresi binaya kanalizasyon borusundan gelir. Kanalizasyon tesisatına yerleşitirlen çekvalf ile lağım faresinin eve girmesi engellenmiş olur. Lağım faresinden nasıl kurtulunur

Lağım Kokusuna Kesin Çözümkanalizasyon tesisatına takılan çekvalf ile lodosta geri esmelerde binaya lağım kokusu giremez.

Lağım Taşmasına Kesin Çözüm; çekvalf  lağım taşmasını önler

Kanalizasyon Geri Basmasına Kesin Çözüm; çekvalf binadan dışarıya akıma izin verirken, dışarıdan içeriye gelen yağmur suyu, kanalizasyon suyu, lağım kokusu, lağım faresi gibi binaya girmesini istemediğiniz her şeyi engeller.

Kot Farkına Kesin Çözüm; yer altından tünel kazarak kot farkını ortadan kaldırıyoruz. Bodrum ve zemin katların en büyük sorun kot farkı ve bunun  neden olduğu lağım gideri tıkanıklığı lağım taşması, geri basmadır.

Bodrum ve Zemin Katların Kanalizasyon Sorunu. Bodrum katların sorunu ile  bazen sadece bodrumda kalan kişi uğraşır, bina yönetim sahip çıkmayabilir, apartman yöneticisi ihmal edebilir. Bodrum, bahçe katı, zemin kat, giriş kat gibi yerlerin sorunlarına çözüm buluyoruz.

Lağım Gideri Tıkanıklığı  Açmateknolojik alet ve cihazlar ile tıkanın giderleri açıyoruz.

Kanalizayson Tamiratıeskimişi binaların kanalizasyon gideri sürekli tıkanır. Defalarca açılmasın rağmen tıkanma yeniden olur. küngler çöktügü için, eğim yok olduğu için ve künler kırıldığı için sürekli tıkanır. Bu tür durumlarda kanalizasyon tesisatın yenilnemesi gerekir.

Üst Yapıya Müdahel etmeden Yerin altından Tünel Kazarak Gider Bağlama.  Hali hazırda bahçe ve peyzaj çalışmaları sona ermiş, çevre düzenlenmesi bitmiş bir site yada bina bahçesinde kanalizasyon tesisatı için yapılacak kazı şimdiye kadar yapılan emekleri boşa çıkaracağı aşikardır.  Bu tür durumların tek çözümü yerin altından tünel kazarak gider bağlamak olacaktır.

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızlar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

  Çalışmalarımız

Ustalar Anlatıyor

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır, Logar Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Kanalizasyon Arızaları ve Çözümleri

Tıkanıklık Açma ve Kanalizasyon Hizmetleri