Kanalizasyon Giderinin Yaptırılmasında Nelere Dikkat Edilmelidir.

Kanalizasyon gideri nasıl yaptırılır.

   Kanalizasyon gideri yaptırmak önemli bir iştir. Ama bazen ihmal edilir. Önemli bir iş olduğu,  gideri tıkandığında yada çalışmadığında arızanın giderilmesi için yapılacak çalışmaların etki edecği şeyler anlaşıldığında, ne kadar önemli bir iş olduğu daha iyi fark edilir.   Çünkü kanalizasyon gideri bir binada en altta kalan kısımdır. Bir binada kanalizasyon gideri yapıldıktan sonra üzerine birçok şey yeniden yapılıyor. Meydana gelen bir arıza kanalizasyon giderinden sonra yapılan her şeyi etkilemekte ve zarar vermektedir. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir.

   Kanalizasyon giderinin nasıl yapılacağın yeni bina alanlar, yâda binası yeni olanlar çok fazla dert etmez, ancak binası eski olan kişiler yada apartman yöneticileri için durum aynı değildir.  Çünkü apartman yöneticisi yada birkaç bloktan oluşan site yöneticisi kanalizasyon giderini yenilemek yada tamir etmek istediğinde bir çok problemle karşılaşmaktadır. Buz yazımızda hem problemleri sınıflayacağız hem çözüm noktasındaki alternatifleri değerlendireceğiz.

Bir örnek üzerinden konuyu açıklayalım. Üsküdar’da bir site düşünün. Site dört bloktan oluşuyor. Binaların yaşı da 25 olsun. Sitenin sürekli tıkanan giderlerinden dolayı site yönetimi alt yapı gider tesisatını yeniletmek istedi.  Bu durumda ilk önce ne yapması gerekir süreç içerisinde nelere dikkat etmelidir.

   En başta yapılacak olan şey Alt yapı tesisatı çok yönlü ve planlı bir çalışma gerektirdiği için site yönetim iyi bir kanalizasyon ustasından görüş almalıdır. Kanalizasyon ustası,  binaların yaşı, tesisatta kullanılan malzeme. Kanalizasyon giderinde meydana tıkanmaların sebebi ve ortak noktasını göz önünde bulundurarak yapılacak işin lokal yada tesisatın tamamını yenileme durumlarından hangisinin uygun olduğunu belirlemelidir.

   Böyle durumlarda; binanın yaşı 25 olduğu için kanalizasyon gideri tesisatının tamamını yenilmekte fayda vardır. 25 30 yılda üre ve asitli maddeler tesisata oldukça zarar veriyor.  Tamamını yenilenmesinde fayda vardır. Kanalizasyon tesisatı göz önünde olmadığı için ne kadar yıpranmış olabileceği ne kimse bilebilir, ne de kimse merak eder.  bu yüzden arızalar ve mağduriyetler yaşanmadan önce yenilenmesinde fayda vardır.

   Kanalizasyon ustası ile görüşme yapıldıktan sonra,  yönetim artık ne yapmak istediğine belirlemelidir. Yani gider borularına bakım mı yaptırmalı yoksa kanalizasyon gideri tesisatını yeniletmeli mi, yada bir kısım lokal çalışmalar mı yaptırmalı,

   Site yönetimi kanalizasyon giderinin tamamını yenileme kararı alırsa yapılacak olan çalışmanın yöntemini belirlemelidir. Biz genelde kapalı yatay tünel yöntemini tercih ediyoruz ve öneriyoruz. Çünkü çalışmanın hem site içerisindeki kısmında hem de site dışındaki kısmında kapalı yatay tünel yöntemine fazlasıyla ihtiyaç duyulmakta ve gerekli görülmektedir. Kapalı yatay tünel yönteminin gerekliliği konusunu biraz detaylandırmak gerekirse.

   Kanalizasyon gideri boruları genellikle 3 metreden fazla derinlikte olmaktadır. Bu derinliğin ne kadar olduğu en basit yöntemle bina içerisinde en alt katta bulunan bodrum kat dairenin zemin seviyesinden anlaşılır. Çünkü bu katta olan tuvaletin çalışması için boruların seviyesini bodrum kat zemin seviyesinden daha da altta olması gerekir. Derinden geçen borulara ulaşmak için topağın derin bir şekilde kazılması gerekir. Böyle durumlarda profesyonel ustalar kapalı yatay tünel yöntemi tercih ederler.  Bina dışındaki logar ile sokak ve caddeden geçen logarın  arası 20 metreye kadar çıkarsa bir kısmı kapalı bir kısmı açık yöntem kullanılır. Binanın bahçesinde bulunan ve daha önce kazılmış bir toprakta kanalizasyon borularını değiştirmek için 3 metre derinliğinde açık kanal kazı çalışması yapılmaya çalışılırsa yapılan çalışma hiçbir zaman tamamlanamaz. Ham olmayan toprakta 2 metre derinlikten sonra açık kanal devam ettirilirse kanalın kenarlarından kopmalar olur. Ama kapalı olduğunda kanalın kenarı olmayacağı için kopmalar da olmayacaktır. 3 metre derinlikten kapalı tünel gidildiğinde tünelin üstünde bitişik şekilde en iki metre yüksekliğinde toprak kalacaktır. Bırakın kendiliğinden olan kopmaları kamyon geçse etkilenmeyecektir. Diğer türlü açık kanal çalışmasında toprakta meydana gelen kopmalar sürekli kanalın içine düşecek ve kanal sürekli genişlediği için hafriyat çoğalacaktır.

   Site içerisine bazen iş makinaların girmesi sağlıklı olmaz.  Hali hazırda peyzaj ve çevre düzenlemesi bitmiş bir site içerisinde iş makinesinin çalışması oldukça maliyetli olur. İş makinasının zarar vermiş olduğu yerleri eski haline getirmek bazen imkânsız olur, aynı türden kalebodur bulmak çok zordur.

   Diğer önemli husus ise site içerisinde ve bahçe içerisinde sonradan yapılan havuz yâda baş müştemilatları zarar görmemesi için kapalı yatay tünel yöntemi zorunlu hale gelebilir. Örneğin kanal yüzme havuzunun altından yâda kenarından geçebilir, yâda sonradan kanalizasyon borusunun geçmiş olduğu güzergâh üzerine kamelya yapılmış olabilir, yâda başka şeyler.  Ne yapılırsa yapılsın zarar görmemesi için kesinlikle kapalı yatay tünel sistemi olmalıdır.

   Diğer bir konu Site yâda bina;  yaya ve araçların yoğun olduğu bir semtte ise; çalışma biraz zorlaşacaktır. Burada iki türlü strateji geliştirilebilir. Birincisi çalışmayı ön plana alıp yaya ve araç trafiğine müdahale etmek, ikincisi yaya ve insan trafiğine müdahale etmeyi minimize etmek için alternatif yöntemler kullanarak çalışmayı devam ettirmek.

   Kanalizasyon giderini yaptırılmasında nelere dikkat edilmesi gerektiği  iyi bir kanalizasyon ustasının yapacağı keşif ile belirlenebilir.

 

 

 

Tarih : 21.2.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Kanal Arıza Uzmanı |Kanalizasyon-Logar Arızası Tespit ve Çözümleri
 • Çekvalf ve Lağım Faresi - Bilinmesi Gerekenler -Sorular ve Cevaplar
  Çekvalf ve Lağım Faresi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Bilinmesi Gerekenler Çekvalf Nedir? Çekvalf pis su yada atık su borusuna takılan, tek yönlü çalışan, bina dışına atık suyun geçişine müsaade eden, ancak dışarıdan gelen su baskını, lağım faresi, koku yada herhangi bir şeyin gelmesini engelleyen, kendiliğ..
 • Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
  Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?     Belki birçok kişi farkında değil ama lağım fareleri birlikte yaşıyor olabiliriz.  Evlerimizde bulunan klozetin altı lağım farelerinin yuva yapmak, yaşamak için en çok tercih ettiği yerdir. İkinci olarak ise bina önünde bulunan logarın etrafı. Bu iki yerde yaşama şansı elde..
 • Zeytinburnu Kanalizasyon Ustası-Ustalar Kanalizasyon Avrupa Yakası
  Zeytinburnu Kanalizasyon Ustaları        1984 yılından itibaren İstanbul'da Kanalizasyon ve Alt yapı sistemleri üzerine çalışmalar yürütüyoruz,  İstanbul'un her ilçesinde her semtinde çalımlamalarımız olduğu gibi Zeytinburnu’nda da çok sayıda çalışmalarımız oldu, Bakırköy’de, Yeşilköy’de, Sefaköy’de, Küçükçekmece’de..
 • Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası
   Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası            Tuvalet gideri tıkandığında tıkanık açma işi yapan bir Usta ile irtibata geçerek tuvalet gideri tıkanıklığı açılır. Oysa eğitim düzeyinin yükseldiği vatandaşın bilinçlendiği şu zamanda tıkanık açma ustasını çağırmadan önce ne tür bir tıkanıklığın olduğu ve ha..
 • Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Robotla Açılamadığında..
  Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?Robotla Açılamadığında..       Kanalizasyon giderinin tıkanma sebeplerini daha önce açıklamıştık. Bu sebepler sıkça rastlanan genel sebeplerdi,  usta hataları ve kullanım hataları olarak genel ifadeler kullanmıştık,  tıkanıklık ve arızaların sebeplerini bu iki kelime ile anlatma..
 • Sıkça Sorulan Sorular-Kanalizasyon Bağlantısı Nasıl Yapılır?
  Kanalizasyon Bağlantı İzni Nasıl Alınır?     Kanalizasyon bağlantı izni binanın bulunduğu iski şubesine yapılır. Kimlik fotokopisi ve  tapu fotokopisi ile birlikte binanın bağlı olduğu kanalizasyon idaresine başvuru yapılır. Belirtilen bina ile ilgili dosya açılır. İski görevlileri belirtilen bina ile ilgili çalışm..
 • Plastik & Kompozit Rögar Kapakları, Yapımı, Fiyatı,
  Kompozit Rögar Kapakları      Plastik Rögar kapakları olarak bilinen kompozit rögar kapaklarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.  Görünümü ve kullanım kolaylığı nedeniyle metal kapaklara göre artık daha fazla tercih edilmektedir. Kampozit Rögar Kapakları Neden Gereklidir.     Rögar kapakları kanaliz..
 • Su Basmasının ve Lağım Taşmasının Sebepleri ve Çözümleri
      İstanbul'da Su Basması ve Lağım Taşması Önleme Çalışmaları yapıyoruz.       İstanbul’da yağışlar arttığında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.  Özellikle bodrum ve zemin katlarda dairesi olanlar sürekli olarak su basması ve ya lağım taşması ile karşılaşmaktadır. Yağmur sularına yönelik yapılan yetersiz alt yapı..
Kanalizasyon Tamiri-bakımı-Temizliği-Tadilatı-Tamiratı
 • Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır
  Kanalizasyon Tamirini Nasıl Yapılır  Birinci Bölüm: Binanın Kadıköy tarafında yapılan kanalizasyon çalışması; Bu bölümde toplamda 33 metre kanalizasyon borusu döşenmiş, bir tane yeni logar yapılmış, üç tane eski logar bağlantısı yapılmıştır. Çalışmaya İçki satışı yapılan işyerinin önündeki logardan başlanılmış..
 • Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı
  Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı Logar Nedir? Logar Ne İşe Yarar? Rögar Çeşitleri Nelerdir?        Bina önünde bulunan kanalizasyon borularının birleştiği,  toplandığı ve tek bir ana boruya bağlandığı,  farklı derinliklerde ve ebatlarda, kare ve yuvarlak olan yüzeyin altındaki ..
 • Kameralı Robotla Tıkanıklık Açma İstanbul- Kanal Görüntüleme İstanbul
                   İstanbul’un hem Avrupa Yakası hem de Anadolu Yakasında 1984 yılından itibaren çalışmalar yapıyoruz.  Kanalizasyon Bir Defa Yapılır Sloganıyla Çıktığımız bu yolda sayısız çalışmalar yaptık.  Alt Yapıdaki Tecrübelerimizi Teknolojik Alet ve Makineler ile kombine ederek Kanalizasyon Arıza ve Tıkanık..
 • Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları
  Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları      Tuvalet Tıkanıklığı Açma fiyatları İstanbul şu kadar fiyat şeklinde bir söylemi doğru bulmuyoruz.  Ustalar Kanalizasyon olarak İstanbul’da sayısız çalışmalar yaptık, çalışmalarımız birçoğunda  işi görmeden fiyat vermek istemedik, peki neden fiyat vermek istemedik?          ..
 • Kanal Açma Ustası -Kanalizasyon Tamiri -Logar Tamiri
  Kanal Tıkandı, Logar Taştı,  Çözüm Nedir?      Logarın taşması kanalizasyon borusu içerisinde tıkanıklığın olduğunu gösterir. Çözümü ise bu tıkanıklığı açtırmaktır. Ancak bu sorunun cevabı aslında bu kadar basit değildir.  Tıkanıklık açmak işlemi çoğu zaman uzun süreli bir çalışmayı gerektirecek bir iş olarak karşım..
 • Kanalizasyon Ustası Nasıl Olmalıdır?
     Vizyonumuz        Ülkemizde refah seviyesi günden güne artmaktadır. Refah seviyesindeki bu artışın çalışma ve İş hayatına da etkisi olduğu görülmektedir. Artık herkes yapılan işlerde hem kaliteyi hem de profesyonelliği daha da çok aramaktadır.  yapılan iş her ne kadar çok zor olsa da yâda teknik olarak imkânsız o..
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Ustalar Kanalizasyon 

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tamiri:Tıkanıklık Açma ve Kanalizayon Çalışmaları

Logar Tamiri: logar işleri,

Kanal Açma Ustası: Tıkanıklık Açma- Tıkalı Kanal Açma, Gider Açma, Tuvalet Açma, - Logar Temizleme ve Periyodik Logar Bakımı-

Kanalizasyon Geri Tepmesi- Lağım Taşması- Su Basması Önleme kanalizasyon geri tepmesi

 Lağım Faresine Kesin  Çözüm; Lağım faresi binaya kanalizasyon borusundan gelir. Kanalizasyon tesisatına yerleşitirlen çekvalf ile lağım faresinin eve girmesi engellenmiş olur. Lağım faresinden nasıl kurtulunur

Lağım Kokusuna Kesin Çözümkanalizasyon tesisatına takılan çekvalf ile lodosta geri esmelerde binaya lağım kokusu giremez.

Lağım Taşmasına Kesin Çözüm; çekvalf  lağım taşmasını önler

Kanalizasyon Geri Basmasına Kesin Çözüm; çekvalf binadan dışarıya akıma izin verirken, dışarıdan içeriye gelen yağmur suyu, kanalizasyon suyu, lağım kokusu, lağım faresi gibi binaya girmesini istemediğiniz her şeyi engeller.

Kot Farkına Kesin Çözüm; yer altından tünel kazarak kot farkını ortadan kaldırıyoruz. Bodrum ve zemin katların en büyük sorun kot farkı ve bunun  neden olduğu lağım gideri tıkanıklığı lağım taşması, geri basmadır.

Bodrum ve Zemin Katların Kanalizasyon Sorunu. Bodrum katların sorunu ile  bazen sadece bodrumda kalan kişi uğraşır, bina yönetim sahip çıkmayabilir, apartman yöneticisi ihmal edebilir. Bodrum, bahçe katı, zemin kat, giriş kat gibi yerlerin sorunlarına çözüm buluyoruz.

Lağım Gideri Tıkanıklığı  Açmateknolojik alet ve cihazlar ile tıkanın giderleri açıyoruz.

Kanalizayson Tamiratıeskimişi binaların kanalizasyon gideri sürekli tıkanır. Defalarca açılmasın rağmen tıkanma yeniden olur. küngler çöktügü için, eğim yok olduğu için ve künler kırıldığı için sürekli tıkanır. Bu tür durumlarda kanalizasyon tesisatın yenilnemesi gerekir.

Üst Yapıya Müdahel etmeden Yerin altından Tünel Kazarak Gider Bağlama.  Hali hazırda bahçe ve peyzaj çalışmaları sona ermiş, çevre düzenlenmesi bitmiş bir site yada bina bahçesinde kanalizasyon tesisatı için yapılacak kazı şimdiye kadar yapılan emekleri boşa çıkaracağı aşikardır.  Bu tür durumların tek çözümü yerin altından tünel kazarak gider bağlamak olacaktır.

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızlar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

  Çalışmalarımız

Ustalar Anlatıyor

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır, Logar Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Kanalizasyon Arızaları ve Çözümleri

Tıkanıklık Açma ve Kanalizasyon Hizmetleri