Kot Farkı Giderme, Bodrum ve Zemin, Katların,Kanalizasyon,Sorunu,Çözüm

Yapılan çalışamalara ait resimler için http://www.ustalarkanalizasyon.com/sayfa/101/resimler 

Kot Farkı Giderme, Bodrum ve Zemin, Katların,Kanalizasyon,Sorunu,Çözüm

     Kanlizasyon suyu genelde Bodrum, Zemin ve Giriş Katları basar, buraların tuvalet ve  lağım gideri genelde çalışmaz, günümüzde normal daire statüsünde değerlendirilen bu yerlerin tuvalet yani lağım gideri seviyesi,  belediye yada iski kanalizasyon ana borusu ile aynı seviyede yada aşağı seviyede olduğu için kanalizasyon borusu içerisindeki atık su boru içerisinde ilerlemez, bazende geri geri basar,  iski kanalizasyon ana borusu ile aynı seviyede olan bodrum ve zemin katların kanalizasyonu ilk zamanlar çalışır ancak daha sonraki zamanlarda akıntının yavaş olmasından dolayı boru içerisindeki malzemeler katılaşır ve sertleşir hatta kireç ve yağ ile birlikte taş gibi olur. Bu da kanalizasoyon borusunda tıkanıklığa sebep olur ve bunun sonucunda kanalizasyon borusu çalışmaz hale gelir. Anlatmış olduğumuz bu durum istanbulun her bölgesinde yaşanır, kanalizasyon geri basması ve tıkanıklğının kesin çözümü ise iki şekilde olur, birinci binanın kanalizasyon borusunun İski ana borusuna bağlandığı kısmın biraz daha ilerisinden yani biraz daha aşağı seviyesinden bağlamak için yer altından tünel gitme, diğeri ise binanın yada sitenin bahçesine kuyu yada loğar yapmak, bu kuyu yada logarın içerisine pis su seviyesine duyarlı çalışan pompa yada motor monte etmektir. İski ana borusu ile binanın zeminin seviyesinin arasındaki kot farkı monte edilen bu pompanın atık suyu yukarı atması ile giderilmiş olur. 

     Diğer taraftan tabanında su bulunan ve tabanındaki su sızıntısı bir türlü durdurulamayan binaların tabanına kuyu yapılır, kuyu içerisine yine su seviyesine duyarlı olarak çalışan su motoru yada pompası monte edilir.  Böylelikle binaların tabanında bulunan su yada su sızıntısı, bu sızıntılardan dolayı oluşan rutubet ve koku giderilmiş olur. 

  Bu konunun asıl sebeplerine yani konuyu daha etraflı anlatmak gerekirse;  Ülkemizde Sosyo-Ekonomik durum sürekli değişmektedir.  Büyükşehirlere göç de bu değişimin bir sonucudur. Hemen hemen her büyükşehir sürekli göç almaktadır bazen kendi uzak ilçe ve köylerinden bazen de çevre il ve ilçelerinden göç olmaktadır. İstanbul ise ülkemizdeki bütün il, ilçe ve köylerinden göç almaktadır. Bu göçler de İstanbul’un mahallelerini, caddelerin ve sokaklarını paylaşan insanlara her gün bir yenisi eklemekte ve her yerleşim yerine yeni yeni binaların eklenmesine sebep olmaktadır. Öyle ki artık binalar ve evler sanki üst üste yapılmış gibi gözükmektedir. Durum böyle iken daha çok insanın yaşaması için binaların ve evlerin çatı, zemin hatta bodrum katları da daire olarak kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden yokluktan yaşanılan bu bodrum katlar günümüzde ise normal bir daire statüsünde kabul edilerek içerisinde yaşanılmaktadır.  Bodrum ve zemin katların bu şekilde normal daire şeklinde kabulü de bu yerlerin bodrum gibi değil de normal bir daire sisteminde ve düzeninde inşa edilmesini gerekli kılmıştır. Bu şekilde bodrum ve zeminlere yapılan dairelerin aslında birkaç husus haricinde üst katlardan bir farkı kalmamıştır. Ancak bizimde makalemize konu olan önemli bir husus vardır. Bu husus bodrum ve zemin katlardaki kanalizasyon giderinin sağlıklı çalışmamasıdır. Bunun sebebi eski binalarda mühendislik hatası iken yeni binalarda binaların yapıldığı yerden kaynaklanmaktadır. Konuyu biraz daha açmak gerekirse belediyeler imar ve yerleşim izni verilen yerlerde alt yapı çalışması yapmaktadır, bu doğrultuda caddeler ve sokakların her birisinden ortalama 4 metre derinlikte ana kanalizasyon boruları geçmektedir. 4 metre olan derinlik ilk bakışta fazla gibi gözükse de bazı binaların bodrum ve zemin katında bulunan kanalizasyon borusunun seviyesinden yukarıda kalmaktadır. Bu kot farkı da bodrum ve zemin katlarda bulunan dairelerin tuvalet ve banyolarının pis su giderlerinde tıkanıklara yol açmaktadır hatta hiç çalışmamaktadır. Binalar ister eski ister yeni olsun,  kot farkında kaynaklanan ve kanalizasyon giderinin çalışmamasına sebep olan bu durumun çözüm yolu ise kot farkını gidermek için kanalizasyon giderinin bağlandığı noktanın daha ilerisine yani  daha aşağısına denk gelecek şekilde lağım tüneli yapmak, yada bina dışına kuyu yada logar yaparak içerisine su seviyesine duyarıl çalışan pompa koymak, bu motor yada pompa ile atık suyu yukarı atarak kot farkını gidermek ve kanalizasyon sisteminin çalışmasını sağlamak.

Yapılan Tüm Çalışmalar neticesinde Su Kaçağı Engellenmiş olacak, yağmur suları, lağım suları ve ya zemin suları atık su giderine bağlanmış olacak. : Binaların kanalizasyon kot farkını şu şekilde özetleyebilir.  Kot farkı; Binanın bodrum ve ya zemin katında bulunan tuvalet gideri borularının seviyesi belediye ana gideri borularından aşağıda olmasıdır.  Bu sorunun çözümü ise binanın boru seviyesinin belediyenin boru seviyesinden yüksekte olmasını sağlamak olur. Ya binanın boru seviyesi yükseltilecek yada belediyenin ana gideri düşürülecek. Binanın boru seviyesi yükseltilemez, çünkü binanın zemininde yâda bodrumunda bulunan dairenin boruları dairenin zemininin yani fayans yada parkelerin altından geçer. Yükseltmek için parkelerin yada fayansın üzerinden gitmesi gerekir ki düşünülemez.  Diğer taraftan belediyenin kanalizasyon borularının seviyesi de düşürülemez. Bu problemin çözümü ancak kanalizasyon Borularını tünel kazarak belediyenin borusuna bağlamakla olur.

 

Kot Farkına Çözüm İçin En Uygun Yöntem Hangisidir? Dalgıç Pompamı Yoksa Kapalı Yatay Tünel Sistemi İle Doğrudan Bağlamak Mı?

Su kaçağı Neden Olur, Su Kaçağı Nasıl Bulunur, Su Kaçağının Kesin Çözümü Nedir

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

 

 

sıkça sorulan sorular, arıza tespit durumları: :kot farkı olan evler, kot farkı ne demek, kot daire ne demek, kanalizasyon geri tepmesi, kot farkı gösterimi, bodrum katı kanalizasyon, bodrum katı su basıyor, kot farkı nasıl hesaplanır, kod farkı, kot farkı gösterimi, kot farkı çözümleri, kot farkı bulma, kottan kat kazanmak, arsada kot farkı nedir, kot 1 daire alınır mı, kot 2 daire alınır mı, kot daire sorunları, binalarda kot 4 ne demek, kot 2 daire alınırmı, kot 2 kaçıncı kat, binada kot 4 ne demek, kanalizasyon çekvalf fiyatları, geri tepme vanası, evi kanalizasyon basması, kanalizasyon borusu çekvalf, bodrum katı su basıyor, pissu çekvalf fiyatları, kanalizasyon check valf, kot farkı çözümleri, kanalizasyon geri tepmesi, bodrum katı su basıyor, çekvalf, evi lağım basması, geri tepme vanası, su basan eve ne yapılır, foseptik pompası ne işe yarar

Tarih : 2.9.2015
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
ustalar kanalizasyon
Doğrudur, su motorunun daha doğrusu dalgıç pompanın su içerisinde kalması gerekiyor, su seviyesi dalgıç pompadan yaklaşık 25 cm daha yüksek olduğunda çalışıyor, bu yükseklik dalgıç pompanın halk arasında şamandıra diye tabir edilen flatörün kablosunun uzunluğu ile ilgilidir. dalgıç pompanın çalışması için suyun yükselmesi ve fltörü yukarı kaldırması gerekir.
İrfan bolat
Ustam size birşey danışacağım Benimde Bodrum katında dairem var. Didim'de onunla ilgili dönüş yaparsanız sevinirim.
Meryem baydar
Kot 1 de oturuyorum tuvalet ve pis su gideri ayri olarak kullaniyorum bugun motorun bir kisminin su icinde oldugunu grdum acaba bu normal mi yoksa boxuldu mu bu lagim pompalari motor icinde calisiyor mu tesekkurler
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızalar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

 

  Çalışmalarımız