Kot Farkı Giderme, Bodrum ve Zemin, Katların,Kanalizasyon,Sorunu,Çözüm

Yapılan çalışamalara ait resimler için http://www.ustalarkanalizasyon.com/sayfa/101/resimler 

Kot Farkı Giderme, Bodrum ve Zemin, Katların,Kanalizasyon,Sorunu,Çözüm

     Kanlizasyon suyu genelde Bodrum, Zemin ve Giriş Katları basar, buraların tuvalet ve  lağım gideri genelde çalışmaz, günümüzde normal daire statüsünde değerlendirilen bu yerlerin tuvalet yani lağım gideri seviyesi,  belediye yada iski kanalizasyon ana borusu ile aynı seviyede yada aşağı seviyede olduğu için kanalizasyon borusu içerisindeki atık su boru içerisinde ilerlemez, bazende geri geri basar,  iski kanalizasyon ana borusu ile aynı seviyede olan bodrum ve zemin katların kanalizasyonu ilk zamanlar çalışır ancak daha sonraki zamanlarda akıntının yavaş olmasından dolayı boru içerisindeki malzemeler katılaşır ve sertleşir hatta kireç ve yağ ile birlikte taş gibi olur. Bu da kanalizasoyon borusunda tıkanıklığa sebep olur ve bunun sonucunda kanalizasyon borusu çalışmaz hale gelir. Anlatmış olduğumuz bu durum istanbulun her bölgesinde yaşanır, kanalizasyon geri basması ve tıkanıklğının kesin çözümü ise iki şekilde olur, birinci binanın kanalizasyon borusunun İski ana borusuna bağlandığı kısmın biraz daha ilerisinden yani biraz daha aşağı seviyesinden bağlamak için yer altından tünel gitme, diğeri ise binanın yada sitenin bahçesine kuyu yada loğar yapmak, bu kuyu yada logarın içerisine pis su seviyesine duyarlı çalışan pompa yada motor monte etmektir. İski ana borusu ile binanın zeminin seviyesinin arasındaki kot farkı monte edilen bu pompanın atık suyu yukarı atması ile giderilmiş olur. 

     Diğer taraftan tabanında su bulunan ve tabanındaki su sızıntısı bir türlü durdurulamayan binaların tabanına kuyu yapılır, kuyu içerisine yine su seviyesine duyarlı olarak çalışan su motoru yada pompası monte edilir.  Böylelikle binaların tabanında bulunan su yada su sızıntısı, bu sızıntılardan dolayı oluşan rutubet ve koku giderilmiş olur. 

  Bu konunun asıl sebeplerine yani konuyu daha etraflı anlatmak gerekirse;  Ülkemizde Sosyo-Ekonomik durum sürekli değişmektedir.  Büyükşehirlere göç de bu değişimin bir sonucudur. Hemen hemen her büyükşehir sürekli göç almaktadır bazen kendi uzak ilçe ve köylerinden bazen de çevre il ve ilçelerinden göç olmaktadır. İstanbul ise ülkemizdeki bütün il, ilçe ve köylerinden göç almaktadır. Bu göçler de İstanbul’un mahallelerini, caddelerin ve sokaklarını paylaşan insanlara her gün bir yenisi eklemekte ve her yerleşim yerine yeni yeni binaların eklenmesine sebep olmaktadır. Öyle ki artık binalar ve evler sanki üst üste yapılmış gibi gözükmektedir. Durum böyle iken daha çok insanın yaşaması için binaların ve evlerin çatı, zemin hatta bodrum katları da daire olarak kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden yokluktan yaşanılan bu bodrum katlar günümüzde ise normal bir daire statüsünde kabul edilerek içerisinde yaşanılmaktadır.  Bodrum ve zemin katların bu şekilde normal daire şeklinde kabulü de bu yerlerin bodrum gibi değil de normal bir daire sisteminde ve düzeninde inşa edilmesini gerekli kılmıştır. Bu şekilde bodrum ve zeminlere yapılan dairelerin aslında birkaç husus haricinde üst katlardan bir farkı kalmamıştır. Ancak bizimde makalemize konu olan önemli bir husus vardır. Bu husus bodrum ve zemin katlardaki kanalizasyon giderinin sağlıklı çalışmamasıdır. Bunun sebebi eski binalarda mühendislik hatası iken yeni binalarda binaların yapıldığı yerden kaynaklanmaktadır. Konuyu biraz daha açmak gerekirse belediyeler imar ve yerleşim izni verilen yerlerde alt yapı çalışması yapmaktadır, bu doğrultuda caddeler ve sokakların her birisinden ortalama 4 metre derinlikte ana kanalizasyon boruları geçmektedir. 4 metre olan derinlik ilk bakışta fazla gibi gözükse de bazı binaların bodrum ve zemin katında bulunan kanalizasyon borusunun seviyesinden yukarıda kalmaktadır. Bu kot farkı da bodrum ve zemin katlarda bulunan dairelerin tuvalet ve banyolarının pis su giderlerinde tıkanıklara yol açmaktadır hatta hiç çalışmamaktadır. Binalar ister eski ister yeni olsun,  kot farkında kaynaklanan ve kanalizasyon giderinin çalışmamasına sebep olan bu durumun çözüm yolu ise kot farkını gidermek için kanalizasyon giderinin bağlandığı noktanın daha ilerisine yani  daha aşağısına denk gelecek şekilde lağım tüneli yapmak, yada bina dışına kuyu yada logar yaparak içerisine su seviyesine duyarıl çalışan pompa koymak, bu motor yada pompa ile atık suyu yukarı atarak kot farkını gidermek ve kanalizasyon sisteminin çalışmasını sağlamak.

Yapılan Tüm Çalışmalar neticesinde Su Kaçağı Engellenmiş olacak, yağmur suları, lağım suları ve ya zemin suları atık su giderine bağlanmış olacak. : Binaların kanalizasyon kot farkını şu şekilde özetleyebilir.  Kot farkı; Binanın bodrum ve ya zemin katında bulunan tuvalet gideri borularının seviyesi belediye ana gideri borularından aşağıda olmasıdır.  Bu sorunun çözümü ise binanın boru seviyesinin belediyenin boru seviyesinden yüksekte olmasını sağlamak olur. Ya binanın boru seviyesi yükseltilecek yada belediyenin ana gideri düşürülecek. Binanın boru seviyesi yükseltilemez, çünkü binanın zemininde yâda bodrumunda bulunan dairenin boruları dairenin zemininin yani fayans yada parkelerin altından geçer. Yükseltmek için parkelerin yada fayansın üzerinden gitmesi gerekir ki düşünülemez.  Diğer taraftan belediyenin kanalizasyon borularının seviyesi de düşürülemez. Bu problemin çözümü ancak kanalizasyon Borularını tünel kazarak belediyenin borusuna bağlamakla olur.

 

Kot Farkına Çözüm İçin En Uygun Yöntem Hangisidir? Dalgıç Pompamı Yoksa Kapalı Yatay Tünel Sistemi İle Doğrudan Bağlamak Mı?

Su kaçağı Neden Olur, Su Kaçağı Nasıl Bulunur, Su Kaçağının Kesin Çözümü Nedir

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

 

sıkça sorulan sorular, arıza tespit durumları: :kot farkı olan evler, kot farkı ne demek, kot daire ne demek, kanalizasyon geri tepmesi, kot farkı gösterimi, bodrum katı kanalizasyon, bodrum katı su basıyor, kot farkı nasıl hesaplanır, kod farkı, kot farkı gösterimi, kot farkı çözümleri, kot farkı bulma, kottan kat kazanmak, arsada kot farkı nedir, kot 1 daire alınır mı, kot 2 daire alınır mı, kot daire sorunları, binalarda kot 4 ne demek, kot 2 daire alınırmı, kot 2 kaçıncı kat, binada kot 4 ne demek, kanalizasyon çekvalf fiyatları, geri tepme vanası, evi kanalizasyon basması, kanalizasyon borusu çekvalf, bodrum katı su basıyor, pissu çekvalf fiyatları, kanalizasyon check valf, kot farkı çözümleri, kanalizasyon geri tepmesi, bodrum katı su basıyor, çekvalf, evi lağım basması, geri tepme vanası, su basan eve ne yapılır, foseptik pompası ne işe yarar

Tarih : 2.9.2015
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
ustalar kanalizasyon
Doğrudur, su motorunun daha doğrusu dalgıç pompanın su içerisinde kalması gerekiyor, su seviyesi dalgıç pompadan yaklaşık 25 cm daha yüksek olduğunda çalışıyor, bu yükseklik dalgıç pompanın halk arasında şamandıra diye tabir edilen flatörün kablosunun uzunluğu ile ilgilidir. dalgıç pompanın çalışması için suyun yükselmesi ve fltörü yukarı kaldırması gerekir.
İrfan bolat
Ustam size birşey danışacağım Benimde Bodrum katında dairem var. Didim'de onunla ilgili dönüş yaparsanız sevinirim.
Meryem baydar
Kot 1 de oturuyorum tuvalet ve pis su gideri ayri olarak kullaniyorum bugun motorun bir kisminin su icinde oldugunu grdum acaba bu normal mi yoksa boxuldu mu bu lagim pompalari motor icinde calisiyor mu tesekkurler
Kanal Arıza Uzmanı |Kanalizasyon-Logar Arızası Tespit ve Çözümleri
 • Çekvalf ve Lağım Faresi - Bilinmesi Gerekenler -Sorular ve Cevaplar
  Çekvalf ve Lağım Faresi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Bilinmesi Gerekenler Çekvalf Nedir? Çekvalf pis su yada atık su borusuna takılan, tek yönlü çalışan, bina dışına atık suyun geçişine müsaade eden, ancak dışarıdan gelen su baskını, lağım faresi, koku yada herhangi bir şeyin gelmesini engelleyen, kendiliğ..
 • Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
  Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?     Belki birçok kişi farkında değil ama lağım fareleri birlikte yaşıyor olabiliriz.  Evlerimizde bulunan klozetin altı lağım farelerinin yuva yapmak, yaşamak için en çok tercih ettiği yerdir. İkinci olarak ise bina önünde bulunan logarın etrafı. Bu iki yerde yaşama şansı elde..
 • Zeytinburnu Kanalizasyon Ustası-Ustalar Kanalizasyon Avrupa Yakası
  Zeytinburnu Kanalizasyon Ustaları        1984 yılından itibaren İstanbul'da Kanalizasyon ve Alt yapı sistemleri üzerine çalışmalar yürütüyoruz,  İstanbul'un her ilçesinde her semtinde çalımlamalarımız olduğu gibi Zeytinburnu’nda da çok sayıda çalışmalarımız oldu, Bakırköy’de, Yeşilköy’de, Sefaköy’de, Küçükçekmece’de..
 • Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası
   Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası            Tuvalet gideri tıkandığında tıkanık açma işi yapan bir Usta ile irtibata geçerek tuvalet gideri tıkanıklığı açılır. Oysa eğitim düzeyinin yükseldiği vatandaşın bilinçlendiği şu zamanda tıkanık açma ustasını çağırmadan önce ne tür bir tıkanıklığın olduğu ve ha..
 • Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Robotla Açılamadığında..
  Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?Robotla Açılamadığında..       Kanalizasyon giderinin tıkanma sebeplerini daha önce açıklamıştık. Bu sebepler sıkça rastlanan genel sebeplerdi,  usta hataları ve kullanım hataları olarak genel ifadeler kullanmıştık,  tıkanıklık ve arızaların sebeplerini bu iki kelime ile anlatma..
 • Sıkça Sorulan Sorular-Kanalizasyon Bağlantısı Nasıl Yapılır?
  Kanalizasyon Bağlantı İzni Nasıl Alınır?     Kanalizasyon bağlantı izni binanın bulunduğu iski şubesine yapılır. Kimlik fotokopisi ve  tapu fotokopisi ile birlikte binanın bağlı olduğu kanalizasyon idaresine başvuru yapılır. Belirtilen bina ile ilgili dosya açılır. İski görevlileri belirtilen bina ile ilgili çalışm..
 • Plastik & Kompozit Rögar Kapakları, Yapımı, Fiyatı,
  Kompozit Rögar Kapakları      Plastik Rögar kapakları olarak bilinen kompozit rögar kapaklarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.  Görünümü ve kullanım kolaylığı nedeniyle metal kapaklara göre artık daha fazla tercih edilmektedir. Kampozit Rögar Kapakları Neden Gereklidir.     Rögar kapakları kanaliz..
 • Su Basmasının ve Lağım Taşmasının Sebepleri ve Çözümleri
      İstanbul'da Su Basması ve Lağım Taşması Önleme Çalışmaları yapıyoruz.       İstanbul’da yağışlar arttığında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.  Özellikle bodrum ve zemin katlarda dairesi olanlar sürekli olarak su basması ve ya lağım taşması ile karşılaşmaktadır. Yağmur sularına yönelik yapılan yetersiz alt yapı..
Kanalizasyon Tamiri-bakımı-Temizliği-Tadilatı-Tamiratı
 • Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır
  Kanalizasyon Tamirini Nasıl Yapılır  Birinci Bölüm: Binanın Kadıköy tarafında yapılan kanalizasyon çalışması; Bu bölümde toplamda 33 metre kanalizasyon borusu döşenmiş, bir tane yeni logar yapılmış, üç tane eski logar bağlantısı yapılmıştır. Çalışmaya İçki satışı yapılan işyerinin önündeki logardan başlanılmış..
 • Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı
  Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı Logar Nedir? Logar Ne İşe Yarar? Rögar Çeşitleri Nelerdir?        Bina önünde bulunan kanalizasyon borularının birleştiği,  toplandığı ve tek bir ana boruya bağlandığı,  farklı derinliklerde ve ebatlarda, kare ve yuvarlak olan yüzeyin altındaki ..
 • Kameralı Robotla Tıkanıklık Açma İstanbul- Kanal Görüntüleme İstanbul
                   İstanbul’un hem Avrupa Yakası hem de Anadolu Yakasında 1984 yılından itibaren çalışmalar yapıyoruz.  Kanalizasyon Bir Defa Yapılır Sloganıyla Çıktığımız bu yolda sayısız çalışmalar yaptık.  Alt Yapıdaki Tecrübelerimizi Teknolojik Alet ve Makineler ile kombine ederek Kanalizasyon Arıza ve Tıkanık..
 • Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları
  Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları      Tuvalet Tıkanıklığı Açma fiyatları İstanbul şu kadar fiyat şeklinde bir söylemi doğru bulmuyoruz.  Ustalar Kanalizasyon olarak İstanbul’da sayısız çalışmalar yaptık, çalışmalarımız birçoğunda  işi görmeden fiyat vermek istemedik, peki neden fiyat vermek istemedik?          ..
 • Kanal Açma Ustası -Kanalizasyon Tamiri -Logar Tamiri
  Kanal Tıkandı, Logar Taştı,  Çözüm Nedir?      Logarın taşması kanalizasyon borusu içerisinde tıkanıklığın olduğunu gösterir. Çözümü ise bu tıkanıklığı açtırmaktır. Ancak bu sorunun cevabı aslında bu kadar basit değildir.  Tıkanıklık açmak işlemi çoğu zaman uzun süreli bir çalışmayı gerektirecek bir iş olarak karşım..
 • Kanalizasyon Ustası Nasıl Olmalıdır?
     Vizyonumuz        Ülkemizde refah seviyesi günden güne artmaktadır. Refah seviyesindeki bu artışın çalışma ve İş hayatına da etkisi olduğu görülmektedir. Artık herkes yapılan işlerde hem kaliteyi hem de profesyonelliği daha da çok aramaktadır.  yapılan iş her ne kadar çok zor olsa da yâda teknik olarak imkânsız o..
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Ustalar Kanalizasyon 

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tamiri:Tıkanıklık Açma ve Kanalizayon Çalışmaları

Logar Tamiri: logar işleri,

Kanal Açma Ustası: Tıkanıklık Açma- Tıkalı Kanal Açma, Gider Açma, Tuvalet Açma, - Logar Temizleme ve Periyodik Logar Bakımı-

Kanalizasyon Geri Tepmesi- Lağım Taşması- Su Basması Önleme kanalizasyon geri tepmesi

 Lağım Faresine Kesin  Çözüm; Lağım faresi binaya kanalizasyon borusundan gelir. Kanalizasyon tesisatına yerleşitirlen çekvalf ile lağım faresinin eve girmesi engellenmiş olur. Lağım faresinden nasıl kurtulunur

Lağım Kokusuna Kesin Çözümkanalizasyon tesisatına takılan çekvalf ile lodosta geri esmelerde binaya lağım kokusu giremez.

Lağım Taşmasına Kesin Çözüm; çekvalf  lağım taşmasını önler

Kanalizasyon Geri Basmasına Kesin Çözüm; çekvalf binadan dışarıya akıma izin verirken, dışarıdan içeriye gelen yağmur suyu, kanalizasyon suyu, lağım kokusu, lağım faresi gibi binaya girmesini istemediğiniz her şeyi engeller.

Kot Farkına Kesin Çözüm; yer altından tünel kazarak kot farkını ortadan kaldırıyoruz. Bodrum ve zemin katların en büyük sorun kot farkı ve bunun  neden olduğu lağım gideri tıkanıklığı lağım taşması, geri basmadır.

Bodrum ve Zemin Katların Kanalizasyon Sorunu. Bodrum katların sorunu ile  bazen sadece bodrumda kalan kişi uğraşır, bina yönetim sahip çıkmayabilir, apartman yöneticisi ihmal edebilir. Bodrum, bahçe katı, zemin kat, giriş kat gibi yerlerin sorunlarına çözüm buluyoruz.

Lağım Gideri Tıkanıklığı  Açmateknolojik alet ve cihazlar ile tıkanın giderleri açıyoruz.

Kanalizayson Tamiratıeskimişi binaların kanalizasyon gideri sürekli tıkanır. Defalarca açılmasın rağmen tıkanma yeniden olur. küngler çöktügü için, eğim yok olduğu için ve künler kırıldığı için sürekli tıkanır. Bu tür durumlarda kanalizasyon tesisatın yenilnemesi gerekir.

Üst Yapıya Müdahel etmeden Yerin altından Tünel Kazarak Gider Bağlama.  Hali hazırda bahçe ve peyzaj çalışmaları sona ermiş, çevre düzenlenmesi bitmiş bir site yada bina bahçesinde kanalizasyon tesisatı için yapılacak kazı şimdiye kadar yapılan emekleri boşa çıkaracağı aşikardır.  Bu tür durumların tek çözümü yerin altından tünel kazarak gider bağlamak olacaktır.

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızlar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

  Çalışmalarımız

Ustalar Anlatıyor

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır, Logar Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Kanalizasyon Arızaları ve Çözümleri

Tıkanıklık Açma ve Kanalizasyon Hizmetleri