Kanalizasyon Basması, Lağım Suyu Basması, Masraflarını Kim öder,

Kanalizasyon  masraflarını kim öder,  kanalizasyon tıkanıklığı  masraflarını kim öder,  kanalizasyon açma  masraflarını kim öder,  kanalizasyon arıza  masraflarını kim öder,  kanalizasyon işleri  masraflarını kim öder,  logar  masraflarını kim öder,  rögar  masraflarını kim öder,  rögar açma  masraflarını kim öder,  rögar tıkanıklığı  masraflarını kim öder,  logar açma  masraflarını kim öder,  logar temizleme  masraflarını kim öder,  logar tıkanıklığı  masraflarını kim öder,  logar tıkanıklığı açma  masraflarını kim öder,  tünel  masraflarını kim öder,  tünel kazma  masraflarını kim öder,  kuyu kazma  masraflarını kim öder,  çekvalf  masraflarını kim öder,   pimaş açma  masraflarını kim öder,   pimaş tıkanıklığı  masraflarını kim öder,  lağım tıkanıklığı  masraflarını kim öder,  lağım açma  masraflarını kim öder,  küng  masraflarını kim öder,   kanal açma  masraflarını kim öder,  tıkanık açma  masraflarını kim öder,  tuvalet açma  masraflarını kim öder,  tuvalet tıkanıklığı açma  masraflarını kim öder,   tuvalet tıkanıklığı  masraflarını kim öder,  lağım kokusu masraflarını kimin ödeyeceği konusunda Yargıtay kararı araştırdım, aşağıdaki kararı buldum, faydalı olur inşallah. Kapıcı dairesini basan lağım suyunun vermiş olduğu zararlardan dolayı kapıcının yönetime karşı dava açtığı, yerel mahkemenin kapıcıyı haklı bulduğu, verilen bu karar üzerine yönetimin itiraz ettiği, mahkemenin itirazı reddettiği, yönetimin kararı temyize götürdüğü, temyiz sonucu, yönetimin yapmış olduğu itirazı reddeten mahkemenin kararının Yargıtay tarafından onandığı yönündeki Yargıtay kararı aşağıdadır.

T.C. YARGITAY,  5.Hukuk Dairesi,   Esas: 1987/20450,  Karar: 1988/1110  Karar Tarihi:01.02.1988
DAVANIN ÖZETİ: Davacı kapıcı apartmanın ortak bir yeri olan kapıcı dairesinden devamlı olarak yararlanan bir kimse olduğundan, 634 sayılı yasanın 33. maddesine göre hakimin müdahalesini isteme hakkına sahiptir. Ancak zararın oluşmasına neden olan tıkanma ortak bir tesiste meydana geldiğinden ve ortak bir tesisli ilgili davalarda husumetin tüm kat maliklerine yöneltilmesi gerekeceğinden sadece yönetim aleyhine açılan bu davanın husumet yönünden reddine karar verilmesi doğru bulunmuştur. kapıcı diresinde oturan kapıcının dairesini pis su basıyor, kapıcıda ortaya çıkan zararın tüm apartman sakinlerine ait olduğunu, zararın tüm apartman sakinleri tarafından karşılanması gerektiğini düşünerek davayı açtığı anlaşılmaktadır.
        Dava: Taraflar arasındaki 634 sayılı kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca ortak yer olan tesislerden sızan pis suların, lağım sularının,  kapıcı dairesinde yaptığı zararın bedelinin alınması davasında yapılan yargılama sonunda davanın reddine dair verilen hükmün Yargıtay'ca incelenmesi davacı vekili yönünden süresinde verilen dilekçe ile istenilmiş olmakla gereği görüşülüp düşünüldü:  yukarıda anlatılan konunun devamında yerel mahkeme lağım basmasından kaynaklanan masrafların tüm apartman sakinlerinden alınması yönünde karar veriyor, verilen bu karara apartman  sakinlerinin itirazı üzerine aşağıdaki karar veriliyor.

 Karar: Kat mülkiyetli bir apartmandaki ortak tesislerden olan kanalizasyon borularındaki tıkanma nedeniyle bodrum kattaki kapıcı dairesine pis suların taşması sonucu bu dairede zarar meydana geldiğini ileri süren davacı kapıcı, ortaya çıkan zararının  yönetici tarafından tazmin edilmesini istemiştir.
   Davacı kapıcı apartmanın ortak bir yeri olan kapıcı dairesinden devamlı olarak yararlanan bir kimse olduğundan, 634 sayılı yasanın 33. maddesine göre hakimin müdahalesini isteme hakkına sahiptir. Ancak zararın oluşmasına neden olan tıkanma ortak bir tesiste meydana geldiğinden ve ortak bir tesisli ilgili davalarda husumetin tüm kat maliklerine yöneltilmesi gerekeceğinden sadece yönetim aleyhine açılan bu davanın husumet yönünden reddine karar verilmesi doğru bulunmuştur. Dava yönetim aleyhine dolayısı ile apartman sakinlerine açılması kararının itirazını reddeden mahkemeyi Yargıtay haklı bulmuştur.
Sonuç: Davacının temyiz itirazları yerinde olmadığından usul ve yasaya uygun görülen hükmün ONANMASINA

Su Basmasına Garantili Çözüm -Bodrum ve Zemin Katlar İçin Çözüm Önerileri

 

.

Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızalar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

 

  Çalışmalarımız