Su Basmasının ve Lağım Taşmasının Sebepleri ve Çözümleri

   

İstanbul'da Su Basması ve Lağım Taşması Önleme Çalışmaları yapıyoruz. 

     İstanbul’da yağışlar arttığında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.  Özellikle bodrum ve zemin katlarda dairesi olanlar sürekli olarak su basması ve ya lağım taşması ile karşılaşmaktadır. Yağmur sularına yönelik yapılan yetersiz alt yapı çalışması, atık su hattına bağlanan yağmur suları ve yağmur suyu hatlarına bağlanan atık su giderleri su basmalarının ve lağım taşmalarının temel sebebidir. Su basmasından en fazla bodrum ve zemin katlarda yaşayanlar etkilenmektedirler, bu katların kotu düşük olduğundan yağmur suları da doğal olarak ilk buraları basmaktadır. Son zamanlarda bodrum ve zemin kat sahiplerinin su basmasını önlemeye yönelik yapmış olduğu çalışmalar ile su basması ve lağım taşması artık birinci katlarda hatta ikinci katlarda da görülmeye başladı, nedeni ise şudur, diyelim ki bir sokak düşünün sokağın kot seviyesi diğer sokak yada caddelere göre düşük, yada bir cadde düşünün, caddenin belli bir bölümünün kot seviyesi düşük ve buradaki alt yapı yetersiz ise yağmur yağdığı zaman, lağım gideri borularında sıkışan sular kot seviyesi en düşük yerlerden yada kısımlardan çıkış yapmaya başlar, daha doğrusu bina yada evlere giriş yapmaya başlar,  sokak üzerinde bulunan bodrum ve zemin katlarda bulunan dairelerden tedbirini alan ve su basmasına yönelik çalışmasını yaptırmış olanlara giriş yapamaz, eğer sokak yada cadde üzerinde bulunan bodrum ve zemin katların tamamı çalışmasını yaptırdı ise kot seviyesi en düşük birinci katlara giriş yapmaya başlar, birinci katlardaki basmalar bodrum katlardaki kadar şiddetli olmaz, çünkü birinci katın kot seviyesi, sokak üzerinde bulunan kanalizasyon borusunun taşmasına sebep olan kot düşüklüğü seviyesinden genelde fazla olur, bu yüzden birinci katlarda su basması ve lağım taşması sık yaşanmaz, su basmasını ve lağım taşmasını önlemeye yönelik çok sayıda çalışmalarımız oldu, bu çalışmalardan bir tanesi bizim içinde çok önemli idi. Çünkü çalışma yaptığımız dairenin bulunduğu sokakta bulunan bina ve ev sahipleri su basmasına yönelik çalışmalarının yaptırmış, sadece bu daire kalmış, yağmur yağdığında taşan lağım suları sokak üzerinde bulunan diğer daireleri basmadığı için yani taşan su paylaşılmadığı için su basmasının şiddeti de fazla olmuş, yağmur kesilene kadar taşan su seviyesi dairenin yarısına kadar çıkmış. Öyle ki sokak üzerinde bulunan logar kapaklarından da  su çıkmış. Aynı olayın ikinci kez daha tekrar yaşanması durumunda ev sahibine maddi ve manevei çok büyük zararlar açacağından bu tür durumlarda hassasiyeti en yüksek seviyede tutuyoruz.   Su basmasının bi daha yaşanmaması için ve yapmış olduğmuz çalışmalarda garanti verebilmek için tedbiri en üst seviyede tutuyoruz. Son yıllarda yaygınlaşan ve bizimde en fazla uyguladığımız yöntemin detayları şu şekildedir.

  Bina önüne iki tane seksenlik logar bacası sığacak genişlikte ve yaklaşık üç metre derinlikte logar bacası kuyusu kazıyoruz.

  Kazmış olduğumuz bu kuyu biz çalışırken dahi içerisi su dolmaya başladığı için ona göre suyu tahliye edecek ve bizim çalışmamızı devam ettirecek motopop  yerleştiriyoruz.

  Kazmış olduğumuz bu kuyu içerisine iki tane seksenlik logar bacası yerleştiriyoruz.

  Bu logar bacalarından bir tanesi derin  yani üç metre derinlikte diğeri ise bir metre derinlikte olmaktadır.

   Binanın kanalizasyon gideri bir metre derinlikte olan logara bağlanıyor. Bu logar dan belediyenin ana kanalizasyon hattına  bağlanıyor. Yani ana kanalizayson hattı ile binanın bağlantısı bu logar üzerinden oluyor.

Bu logar yağmur yağmadığı zamanlar normal çalışıyor. Ancak yağmur yağdığında belediyenin ana hattından binaya su basması olacağından logara çekvalf yerleştiriyoruz. Çekvalf bizim almış olduğumuz önlemin birinci aşamasıdır. Çekvalf kanalizayson hattına montaj edilir ve tek yönlü çalışır. Normal zamanlarda binadan belediyenin hattına su akışı olur, ancak şiddetli yağmurlarda aniden gelen su baskınlarda çekvalfin kapağı otomatik olarak kapandığı için belediye hattından binaya su girişi olmaz ve böylelik binayı su basmaz. Çekvalf kapağı belediye hattından binaya gelen su basıncı devam ettiği sürece devam eder. yağmur sona erdiğinde beleldiye hattından binaya su basması  ve akışı olmadığında yine otomatik olarak açılırı. bu şekilde çalışan çekvalf elektriki sistemlerindeki sigortaya da benzetilir. Yani tehlike anında akımı ve akışı durdurur.

 Riskin yüksek olduğu ve yağışların uzun sürdüğü yerlerde yapılan bu çalışmaya ikinci bir ek çalışma yapılır.  Yağışlar uzun sürdüğünde çekvalf kendi sürekli kapalı tuttuğunda kanalizasyon  çalışmaz.  Yağmur yağarken binada su kullanıldığında kanalizasyon boruları su ile dolar su kullanılmaya devam ettiğinde binada kullanılan su,  binanın en alt katında bulunan tuvaletten taşmaya başlar, taşan bu su yağmur yağması esnasında çekvaflin kendini kapatmasından dolayı kanalizasyona gitmeyen lağım suyudur, dışarıdan gelen su değil o esnada kullanılan sudur.  Özellikle çok sayıda daire bulunan binalarda lağım taşması daha hızlı yaşanmaktadır. İşte bu noktada binada kullanılan suyun yağmurlar uzun süre yağdında tahliyesi için ikinci bir logar yapılır ve Çekvalf kapağını kapattığı zaman binada kullanılan sular ikinci logarda birikmeye başlar.  Daha doğrusu ikinci logarın içerisine dökülür , birinci logarın derinilği bir metre ikinci logarın derinliği 3 metredir.  Bu logar içerine yerleştirilen su seviyesine duyarlı çalışan motonp vasıtası ile de atık sular daha yukarı seviyeden kanala verilir.

   Burada anlatılan sistemin özeti ve amacı şudur.  Yağmurlar şiddetli yağdığında, kanalizayson ve yağmur suyu hatları taşmaya başladığında, bina ile kanalizayson hatları arasındaki bağlantıyı kesme, su akaşını durdurmaktır.  ikinci aşamasında ise su akışı durduğunda binada kullanılan suların bodrum ve zemin katları basmasını engellemek için su tahliyesinin daha yüksek seviyden motopomp vasıtası kanala verilmesidir. 

Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Kanal Arıza Uzmanı |Kanalizasyon-Logar Arızası Tespit ve Çözümleri
 • Çekvalf ve Lağım Faresi - Bilinmesi Gerekenler -Sorular ve Cevaplar
  Çekvalf ve Lağım Faresi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Bilinmesi Gerekenler Çekvalf Nedir? Çekvalf pis su yada atık su borusuna takılan, tek yönlü çalışan, bina dışına atık suyun geçişine müsaade eden, ancak dışarıdan gelen su baskını, lağım faresi, koku yada herhangi bir şeyin gelmesini engelleyen, kendiliğ..
 • Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
  Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?     Belki birçok kişi farkında değil ama lağım fareleri birlikte yaşıyor olabiliriz.  Evlerimizde bulunan klozetin altı lağım farelerinin yuva yapmak, yaşamak için en çok tercih ettiği yerdir. İkinci olarak ise bina önünde bulunan logarın etrafı. Bu iki yerde yaşama şansı elde..
 • Zeytinburnu Kanalizasyon Ustası-Ustalar Kanalizasyon Avrupa Yakası
  Zeytinburnu Kanalizasyon Ustaları        1984 yılından itibaren İstanbul'da Kanalizasyon ve Alt yapı sistemleri üzerine çalışmalar yürütüyoruz,  İstanbul'un her ilçesinde her semtinde çalımlamalarımız olduğu gibi Zeytinburnu’nda da çok sayıda çalışmalarımız oldu, Bakırköy’de, Yeşilköy’de, Sefaköy’de, Küçükçekmece’de..
 • Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası
   Kanalizasyon Tamir Ustası / Kanal Açma Ustası            Tuvalet gideri tıkandığında tıkanık açma işi yapan bir Usta ile irtibata geçerek tuvalet gideri tıkanıklığı açılır. Oysa eğitim düzeyinin yükseldiği vatandaşın bilinçlendiği şu zamanda tıkanık açma ustasını çağırmadan önce ne tür bir tıkanıklığın olduğu ve ha..
 • Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Robotla Açılamadığında..
  Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?Robotla Açılamadığında..       Kanalizasyon giderinin tıkanma sebeplerini daha önce açıklamıştık. Bu sebepler sıkça rastlanan genel sebeplerdi,  usta hataları ve kullanım hataları olarak genel ifadeler kullanmıştık,  tıkanıklık ve arızaların sebeplerini bu iki kelime ile anlatma..
 • Sıkça Sorulan Sorular-Kanalizasyon Bağlantısı Nasıl Yapılır?
  Kanalizasyon Bağlantı İzni Nasıl Alınır?     Kanalizasyon bağlantı izni binanın bulunduğu iski şubesine yapılır. Kimlik fotokopisi ve  tapu fotokopisi ile birlikte binanın bağlı olduğu kanalizasyon idaresine başvuru yapılır. Belirtilen bina ile ilgili dosya açılır. İski görevlileri belirtilen bina ile ilgili çalışm..
 • Plastik & Kompozit Rögar Kapakları, Yapımı, Fiyatı,
  Kompozit Rögar Kapakları      Plastik Rögar kapakları olarak bilinen kompozit rögar kapaklarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.  Görünümü ve kullanım kolaylığı nedeniyle metal kapaklara göre artık daha fazla tercih edilmektedir. Kampozit Rögar Kapakları Neden Gereklidir.     Rögar kapakları kanaliz..
 • Su Basmasının ve Lağım Taşmasının Sebepleri ve Çözümleri
      İstanbul'da Su Basması ve Lağım Taşması Önleme Çalışmaları yapıyoruz.       İstanbul’da yağışlar arttığında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.  Özellikle bodrum ve zemin katlarda dairesi olanlar sürekli olarak su basması ve ya lağım taşması ile karşılaşmaktadır. Yağmur sularına yönelik yapılan yetersiz alt yapı..
Kanalizasyon Tamiri-bakımı-Temizliği-Tadilatı-Tamiratı
 • Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır
  Kanalizasyon Tamirini Nasıl Yapılır  Birinci Bölüm: Binanın Kadıköy tarafında yapılan kanalizasyon çalışması; Bu bölümde toplamda 33 metre kanalizasyon borusu döşenmiş, bir tane yeni logar yapılmış, üç tane eski logar bağlantısı yapılmıştır. Çalışmaya İçki satışı yapılan işyerinin önündeki logardan başlanılmış..
 • Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı
  Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı Logar Nedir? Logar Ne İşe Yarar? Rögar Çeşitleri Nelerdir?        Bina önünde bulunan kanalizasyon borularının birleştiği,  toplandığı ve tek bir ana boruya bağlandığı,  farklı derinliklerde ve ebatlarda, kare ve yuvarlak olan yüzeyin altındaki ..
 • Kameralı Robotla Tıkanıklık Açma İstanbul- Kanal Görüntüleme İstanbul
                   İstanbul’un hem Avrupa Yakası hem de Anadolu Yakasında 1984 yılından itibaren çalışmalar yapıyoruz.  Kanalizasyon Bir Defa Yapılır Sloganıyla Çıktığımız bu yolda sayısız çalışmalar yaptık.  Alt Yapıdaki Tecrübelerimizi Teknolojik Alet ve Makineler ile kombine ederek Kanalizasyon Arıza ve Tıkanık..
 • Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları
  Tuvalet Tıkanıklığı Açma Fiyatları      Tuvalet Tıkanıklığı Açma fiyatları İstanbul şu kadar fiyat şeklinde bir söylemi doğru bulmuyoruz.  Ustalar Kanalizasyon olarak İstanbul’da sayısız çalışmalar yaptık, çalışmalarımız birçoğunda  işi görmeden fiyat vermek istemedik, peki neden fiyat vermek istemedik?          ..
 • Kanal Açma Ustası -Kanalizasyon Tamiri -Logar Tamiri
  Kanal Tıkandı, Logar Taştı,  Çözüm Nedir?      Logarın taşması kanalizasyon borusu içerisinde tıkanıklığın olduğunu gösterir. Çözümü ise bu tıkanıklığı açtırmaktır. Ancak bu sorunun cevabı aslında bu kadar basit değildir.  Tıkanıklık açmak işlemi çoğu zaman uzun süreli bir çalışmayı gerektirecek bir iş olarak karşım..
 • Kanalizasyon Ustası Nasıl Olmalıdır?
     Vizyonumuz        Ülkemizde refah seviyesi günden güne artmaktadır. Refah seviyesindeki bu artışın çalışma ve İş hayatına da etkisi olduğu görülmektedir. Artık herkes yapılan işlerde hem kaliteyi hem de profesyonelliği daha da çok aramaktadır.  yapılan iş her ne kadar çok zor olsa da yâda teknik olarak imkânsız o..
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Ustalar Kanalizasyon 

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tamiri:Tıkanıklık Açma ve Kanalizayon Çalışmaları

Logar Tamiri: logar işleri,

Kanal Açma Ustası: Tıkanıklık Açma- Tıkalı Kanal Açma, Gider Açma, Tuvalet Açma, - Logar Temizleme ve Periyodik Logar Bakımı-

Kanalizasyon Geri Tepmesi- Lağım Taşması- Su Basması Önleme kanalizasyon geri tepmesi

 Lağım Faresine Kesin  Çözüm; Lağım faresi binaya kanalizasyon borusundan gelir. Kanalizasyon tesisatına yerleşitirlen çekvalf ile lağım faresinin eve girmesi engellenmiş olur. Lağım faresinden nasıl kurtulunur

Lağım Kokusuna Kesin Çözümkanalizasyon tesisatına takılan çekvalf ile lodosta geri esmelerde binaya lağım kokusu giremez.

Lağım Taşmasına Kesin Çözüm; çekvalf  lağım taşmasını önler

Kanalizasyon Geri Basmasına Kesin Çözüm; çekvalf binadan dışarıya akıma izin verirken, dışarıdan içeriye gelen yağmur suyu, kanalizasyon suyu, lağım kokusu, lağım faresi gibi binaya girmesini istemediğiniz her şeyi engeller.

Kot Farkına Kesin Çözüm; yer altından tünel kazarak kot farkını ortadan kaldırıyoruz. Bodrum ve zemin katların en büyük sorun kot farkı ve bunun  neden olduğu lağım gideri tıkanıklığı lağım taşması, geri basmadır.

Bodrum ve Zemin Katların Kanalizasyon Sorunu. Bodrum katların sorunu ile  bazen sadece bodrumda kalan kişi uğraşır, bina yönetim sahip çıkmayabilir, apartman yöneticisi ihmal edebilir. Bodrum, bahçe katı, zemin kat, giriş kat gibi yerlerin sorunlarına çözüm buluyoruz.

Lağım Gideri Tıkanıklığı  Açmateknolojik alet ve cihazlar ile tıkanın giderleri açıyoruz.

Kanalizayson Tamiratıeskimişi binaların kanalizasyon gideri sürekli tıkanır. Defalarca açılmasın rağmen tıkanma yeniden olur. küngler çöktügü için, eğim yok olduğu için ve künler kırıldığı için sürekli tıkanır. Bu tür durumlarda kanalizasyon tesisatın yenilnemesi gerekir.

Üst Yapıya Müdahel etmeden Yerin altından Tünel Kazarak Gider Bağlama.  Hali hazırda bahçe ve peyzaj çalışmaları sona ermiş, çevre düzenlenmesi bitmiş bir site yada bina bahçesinde kanalizasyon tesisatı için yapılacak kazı şimdiye kadar yapılan emekleri boşa çıkaracağı aşikardır.  Bu tür durumların tek çözümü yerin altından tünel kazarak gider bağlamak olacaktır.

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızlar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

  Çalışmalarımız

Ustalar Anlatıyor

Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiyeler

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır, Logar Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Kanalizasyon Arızaları ve Çözümleri

Tıkanıklık Açma ve Kanalizasyon Hizmetleri