Binanın Tabanındaki Islanma, Nemlenme, Küflenme, Dökülme ve ağır koku

 

Binanın Temelinde Oluşan,  Islanmalar, Nemlenmeler, Küflenmeler, Dökülmeler, Ağır Kokular

         Burada ele aldığımız kuyular Drenaj kuyuları ve Pis su kuyularıdır. Bodrum kat, zemin kat, giriş kat, bahçe katı ve son zamanlarda sıkça rastlanan ters dubleks dairelerin en büyük sorunu su basması, su sızıntıları, nem rutubet, basık hava ve ağır kokulardır. Bütün bunların sebebi bu dairelerin tabanı yâda duvarlarının bir kısmına toprak seviyesinin biraz altında olmasıdır. Toprak seviyesi ile aynı olsa dahi zeminden yâda tabandan gelen nem rutubet benzer sorunların ortaya çıkasına neden oluyor. Binalar yapılırken genelde arsa kepçe ile kazılıyor ve temel toprağın altında kalıyor, çevresine göre toprak seviyesinin altında kalan bina temeli, tabanı ve ya zemini çevrenini sularını çekiyor, her ne kadar yalıtım çalışmaları yapılmış dahi olsa binanın tabanındaki suya bir yön verilmedi ise bu su binanın zeminden çıkıyor, çıkamasa da binanın zeminde küflenme, nemlenme ve rutubet etkisi yapıyor.  Birde temel etrafındaki toprağın geçirgenlik özelliği yok ise bina tabanı altında uzun yıllar kalan ve bekleyen suların vermiş olduğu koku daha da ağır olmakta ve ters dublekslerde zeminde basık ve ağır havalara neden olmaktadır. Yani binanın tabanından çıkan suya ve binanın tabanına çevreden gelen sulara yön vermek ve akış sağlamak binaya drenaj çalışması yapılmalıdır. Ancak bu drenaj çalışması sadece binanın etrafını kazıp içerisine mıcır doldurmak şeklinde algılanmamalı ve bazı kurallara özellikle dikkat edilmelidir. Hali hazırda kullanılan ve çevre düzenlenmesi yapılmış binaların drenaj çalışması ustalık ve tecrübe gerektirmektedir.  Çünkü bu binaların çevre düzenlemesi bittiği için yeniden yapılacak bir kazı çalışmasının maliyeti çok yüksek olacağı gibi bazen kazı yapma imkânı dahi bulunamayabilir. İşte bu noktada yarı açık kanal, kapalı yatay tünel gibi yöntemlere başvurulabilir. Binanın yerinden ve ya bitişik nizam olmasından, bir tarafının tamamen toprağa yaslanmasından ve ya oynak bir toprak yapısına sahip bina zeminlerinde kazı çalışması planlı yapılmalı, ihtiyaç ölçüsünde kazı çalışması yapılmalı ve drenaj sisteminin çalışmasını sağlayacak yeterlilikte yapılmalıdır.  Konu çok geniş ve detaylı olduğu için bu makalemizde sadece bina önüne yapılacak olan drenaj kuyusu ve su pompasını montajını ele alacağız.

Su Kuyusunun Derinliği ve Su pompası Montajı Nasıl Olur

 Drenaj Kuyusu:  drenaj kuyusu bina temelinde ve etrafındaki suların toplandığı kuyudur. Bu kuyunun sağlıklı bir şekilde çalışması için Kuyunun Yeterli derinlikte olması gerekmektedir. Bu derinliğin ayarlanması için suyun toplanma ve motorun çalışmaya başlama seviyesine bakılır. Kuyunun derinliğini belirleyen unsurlar.

Binanın Temelinin Yüksekliği: Yani kuyunun içerisindeki su seviyesi binanın temelinin altında kalması lazım ve temel seviyesine ulaşmadan su pompasının çalışmaya başlaması gerekir. Örneğin: ortalama bir binada temelin yüksekliği 80 cm’dir. Binanın zeminden aşağı doğru 80 cm kazıldığında temelin altına ancak gelebiliyoruz.

Binanın Çevre Uzunluğu:  drenaj kuyusu binanın bir köşesinde bulunur. Ortalama bir binanın bir kenarı 20 metre ise direnaj kuyusuna gelen drenaj borusunun meyili için en 20 cm gereklidir. Yani Diğer köşe ve kenarlardan suyun gelmesi için drenaj borusunun akım a uygun şekilde döşenmesi gerekmektedir, bu akımı sağlamak için 20 cm yeterlidir.

Su pompasının Çalışma yüksekliği: Su pompasının ortalama yüksekliği,  40 cm,  Fletörün uzunluğu 30 cm, altta bırakılması gereken boşluk 20 cm dir.

Sorunsuz çalışan su pompası için su kuyusunun gerekli derinliğin hesaplanması

Temeli derinliği                                         : 80 cm

Meyil derinliği                                           :20 cm

Su pompasının yüksekliği                       :40 cm

Flötürün ihtiyacı olan yükseklik          :40 cm

Su pompasının altında kalan boşluk    :15 cm

Sonuç itibari ile ortalama bir kuyunun derinliği bine zeminden sonra  2 metre olmak zorundadır. Ters Dubleks ve bodrum katlar toprağın altına gömülü olduğu için bu yükseklik 4 metreye kadar çıkmaktadır.

Su kuyusu yeterince derin olmazsa ne olur?

Drenaj kuyusuna biriken suların bina temeli seviyesinde aşağıda olması için drenaj kuyusunu yeterince derin olması gereklidir. Derin olmazsa;

Su pompasının otomatik olarak çalışmasının sağlayan fletör geç çalışır, yapılan drenaj hiçbir anlam ifade etmez. Kuyu içerisinde suyun seviyesi yükseldiği zaman bina zeminden çıkmaya başlar yâda binanın zeminde nemlenmeler ve küflenmeler devam eder.

 

  Çalışmalarımız

 

 

Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızalar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

 

  Çalışmalarımız