Kanal Açma Ustası -Kanalizasyon Tamiri -Logar Tamiri

Kanal Tıkandı, Logar Taştı,  Çözüm Nedir?

     Logarın taşması kanalizasyon borusu içerisinde tıkanıklığın olduğunu gösterir. Çözümü ise bu tıkanıklığı açtırmaktır. Ancak bu sorunun cevabı aslında bu kadar basit değildir.  Tıkanıklık açmak işlemi çoğu zaman uzun süreli bir çalışmayı gerektirecek bir iş olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden tıkanıklık açma çalışmasını planlı ve bilinçli yürütmek gerekir.   Tıkanıklığın oluşmasıyla başlayan ve kanalizasyon tesisatının yenilenmesine kadar devam bu süreci programlı yürütmekte fayda vardır. Tıkanıklık açma ve devamında yapılacak diğer çalışmaların başlıca iki ana aktörü vardır. Birincisi Tecrübeli ve yetenekli bir usta ikincisi ise modern cihaz ve makineler. Her iki unsurdan birisinin eksik ve yetersiz olması durumu yapılacak işin sağlıklı ve kaliteli sonuçlanasına doğrudan etki edecektir. Bu iki unsuru biraz açıklayalım.

     KANAL AÇMA USTASI;  Kanalizasyon tesisatı bina ve diğer yapıların en alt tabakasında bulunur. Çünkü inşaatın temeli ile birlikte drenaj, yağmur suyu gideri ve diğer atık su giderleri de yapılır. Gelişmiş ülkelerde bu durum çok daha ileri seviyedir. Bir bölgeye inşaat izini çıkmadan önce alt yapı tamamen yapılır. Gerek bina içi gerekse bina dışı atık su tesisatı, yapıların en atında kalır ve sonradan üzerine birçok şey yapılır. Doğal olarak sonradan yapılacak tıkanıklık açma ve kanalizasyon tesisatı yenileme çalışması birçok şeyi ekilecektir. İşte bu yüzdendir ki doğru yere doğru şekilde müdahale etmek için tecrübeli ve yetenekli bir ustaya ihtiyaç vardır.

Teknik Donanım, Makine ve cihazlar;  Gerek tıkanıklık açma çalışmasında olsun gerekse tıkanıklık açma işlemi ile başlayan ve kanalizasyon tesisatının yenilenmesine kadar devam edebilecek çalışmalarda olsun çalışmaların aşamasına, durum ve özelliklerine göre ihtiyaç duyulan alet ve makinaların temin edilmesi gereklidir.

Konuyu en son yapmış olduğumuz bir çalışma üzerinden örneklendirerek istiyoruz.  Aynı zamanda ustalar kanalizasyon olarak çalışma vizyonumuzu ve işe yaklaşım tarzımızı da anlatmış olacağız.

   Problemin ortaya çıkması:  2017 Mart ayı içerisinde Kadıköy moda’da bulunan bir apartmanın yöneticisi bizleri arayarak tuvaletlerinde tıkanıklık olduğunu, bodrum katlarda bulunan logarlarda lağım taşması olduğunu, kanalizasyon giderinde sürekli tıkanmaların olduğunu hatta hiçbir zaman sağlıklı çalışmadığını söyleyerek sorunun tespit edilmesini ve tıkanıklığın açılmasını istedi.

    Keşif: Tıkanıklığın olduğu apartmana gittik. Apartman 4 daire üzerine ve beş katlıdır. Bordum katı toprak hizasının altında bulunmakta ve zemininde iki tane logar bulunmaktadır. Binanın önünde yaklaşık 6 metre genişliğinde bahçe bulunmakta ve binanın ana logarı da bu bahçenin sokağa bakan tarafındaki köşede bulunmaktadır.  Yapmış olduğumuz inceleme ve kontroller neticesinde; kanalizasyon tesisatının çalışmadığını ve boruların çökmüş olduğunu gördük. Tespitlerimizi Bina yöneticisi ile paylaştıktan sonra bina yöneticisi bizden kanalizasyon borularının yenilenmesini istedi.

   Çalışma yönteminin belirlenmesi: Binanın özelliklerini dikkate alarak bodrum katta zeminde açık kanal çalışması, bina önündeki bahçede ise kapalı yatay tünel yöntemiyle çalışma yapmaya karar verdir. Bina önündeki bahçede bulunan süs bitkileri ve peyzaj düzenlemesinin zarar görmemesi için ve bina duvarı kenarındaki parke taşların sökülmemesi için kazı çalışmamızı kapalı yatay tünel yöntemiyle yapmamız bina yöneticisini de oldukça memnun etti.

   Çalışma: bodrumun zeminde kanalizasyon borusunu güzergâhını belirleyerek kazmaya başladık, yaklaşık 80 cm derinliği inince daha önceki kanalizasyon borusuna ulaştık. Daha önceki kanalizasyon borusunun üzerini tamamen temizlediğimizde borunun eğimsiz ve düzensiz konulduğu, farklı noktalarda çökmeler olduğunu gördük. Eski boruları tamamen çıkardık. Boruların güzergâhını akıma uygun şekilde tesviye ettik ve 200’lük korige boruları eğime uygun bir şekilde döşedik. Boruların üzerini kapattıktan sonra daha önceki seviyeyi dikkate alarak betonu attık.

    Kontrol: çalışmamız sonlandıktan sonra bina sahibi ile birlikte çalışmamız kontrol ettikten sonra işi teslim ettik. 

 

Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızalar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

 

  Çalışmalarımız