Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı

Plastik Logar Bacası İstanbul - Kompozit-Plastik-Menhol Logar Kapağı

Logar Nedir? Logar Ne İşe Yarar? Rögar Çeşitleri Nelerdir?

       Bina önünde bulunan kanalizasyon borularının birleştiği,  toplandığı ve tek bir ana boruya bağlandığı,  farklı derinliklerde ve ebatlarda, kare ve yuvarlak olan yüzeyin altındaki bacalara logar bacası yada diğer adıyla parsel bacası denir.  Parsel bacası: Parsel bağlantı kanalının ana kanala bağlandığı yerin öncesinde numune almak, ölçüm yapmak, atıksu akımını izlemek için yapılan yapıdır.  Kanalizasyon tesisatında yâda tesisatın bir bölümünde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen arızaların giderilmesinde pratik bir öneme sahiptir bu logar bacaları. Her hangi bir arıza durumunda bu rögarların kontrol edilmesiyle arızanın meydana gelmiş olabileceği alan tespit edilmeye çalışılır. Binalar ve diğer yapıların hemen hemen hepsinde binanın önünde bir tane ana logar bulunur. Bu logarların temizliği, bakımı ve kontrolü zamanında yapıldığında ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek arızalarında önüne geçilmiş olur. Peki öyleyse Kanalizasyon Tesisatı Açısından bu kadar öneme sahip olan logarların kontrolü ve temizliği nasıl yapılmalıdır? Yâda Kontrolü ve temizliğinin sağlıklı bir şekilde yapılması için bu logarların özellikleri ve ebatları nasıl olmalıdır.

                Yapıldığı Malzeme açısından bakıldığında İki çeşit logar vardır, birincisi beton logar, ikincisi ise plastık logar. Beton logar: ülkemizde hemen her yerde beton logar kullanılır Beton logarların maliyeti uygundur ancak nakliyesi ve montajı zordur.

beton boru, küng, logar bacası, parsel bacası

Beton Logarlar bazı yerlerde mecburi olarak kullanılır. Örneğin Drenaj kuyusu yapımında beton logar kullanılır. Çünkü yükseklikleri 40-50 cm arasında değişen,  üst üste konularak montajı yapılan,  conta kullanılmadığı için su girişine müsait olan bu logarlar  bina çevre suyunun içerisine girmesine müsait olduğu için zorunlu olarak tercih edilir.  

       Plastik logarların ise maliyeti fazla ancak taşınması ve montajı kolaydır. Beton logar bacalarına nazaran kimyasallara karşı daha dayanıklıdır.  Plastik  logarların En önemli özelliği ise sızdırmazlık yani dışarıya su sızdırmamasıdır. Bu yüzden sanayi ve endüstriyel tesislerde yaygın olarak kullanılır.

plastik logar, kompozit logar kapağı, kompozit rögar kapağı, menhol, logar kutusu

 

Logarların betondan yada plastikten olması ne kadar fark ediyorsa logar kapaklarının betondan yada plastikten olması da o kadar çok fark ediyor. Logarlar bacalarının sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.  Logar bacası kapağının açılarak içeriye bakılması suretiyle kontrol edilir. Bu yüzden logar kapağının betondan yapılmış 80 kg ağırlığında olmaması tek elle açılabilen plastikten yapılmış kompozit rögar kapağı olması gerekir.  

Plastik Logar Kapağı, Kompozit Rögar Kapağı 

  Rögar kapakları kullanıldığı yere uygun olmalıdır. Hem görünüm olarak hem özellik olarak. Gerek bina içerisinde gerekse site içerisinde göze hoş görünmelidir.  Rögar kapakları sabit ve kilitli olmalıdır.  Sabit olmayan rögar kapaklarının bir kenarına basıldığında rögar kapağının diğer tarafı kalkabilir. Araçlarla ve insanlara zarara verebilir. Rögar kapakları kilitli olmalıdır. Çalınma ihtimali çok yüksek olan rögar kapaklarının kilitli olması gerekir. Çalındıktan sonra yetkili ve sorumlu kişinin rögar kapağının çalınmasını fark etmesi bazen uzun zaman alabilir. Çalınan rögar kapakları yüzünden açık kalan rögarlara her hangi bir kimsenin düşmesi durumunda hem vicdani hem de hukuki sıkıntılar baş gösterir.    Rögar kapakları kokuyu dışarı vermemelidir. Kompozit rögar kapakları kokuyu dışarı vermez.

 

Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Paylaş
 
Kanalizasyon Arıza Çözüm Merkezi-İstanbul

Bilgi Edinmek İstediğiniz Arızalar ve Durumlar İle İlgili Aşadaki Konu Başlıklarına Tıklayınız

 

  Çalışmalarımız