HANTA VİRÜSÜ NEDİR? HANTA VÜRÜSÜNDEN KORUNMAK İÇİN  NE YAPMAK GEREKİR

    Şimdi de hanta virüs ortaya çıktı, sars, mers ve ebola gibi öldürme oranı yüksek virüsleri hep haberlerden duyuyorduk. Kuş gribi ve kırım Kongo kanamalı ateşi ile bölgesel olarak muhatap olduk ancak coronavirüs hepsini unutturdu.  tüm dünya olarak büyük bir korku ve panikle çaresizliğin içerisine düştük. Bizler kanalizasyon ustasıyız, bizim bu konularda bilgilerimiz ve söyleyeceklerimiz çevremizden duyduğumuz kadar, basından öğrendiğimiz kadardır. Bu gün ortaya çıkan HANTA virüsü ile ilgili alınan bilgilerde ise bu virüsün insandan insana bulaşmadığı, hayvandan insanlara bulaştığı şeklindedir. Bu hayvanların da kemirgen olduğu düşünüldüğünde aklımıza ilk gelen lağım fareleri oluyor. Adres bu kadar netleşince biz bu konu hakkında uyarı yapmak ve bilgilendirme  yapmak istedik. Çünkü kemirgenlerin başında daha doğrusu insanların karşılaşacağı kemirgenlerin en başında;

EV FARESİ

LAĞIM FARESİ KÖR FARE. ...

TARLA FARESİ ...

HAMSTER. ...

KANGURU FARESİ

KEME

Gibi farklı isimleri bulunan lağım fareleri gelmektedir. Konu lağım faresi olunca işin uzmanı olarak korunma yolları hakkında bilgi vermek istedik. Lağım farelerinden korunmanın en etkili yolu kanalizasyon tesisatına çekvalf montajı yapmaktır. Aslında çekvalf sadece lağım faresinden korumaz. Kanalizasyondan gelen, her türlü haşere, kanalizasyondan gelen  kokular, yada kanalizasyondan gelen  su baskınlardan evimizi ancak çekvalf ile koruyabiliriz.

Bir çok insan evini koruma altına almak için kapısını, bacasını, penceresini kitler, güvenlik görevlisi görevlendir yada alarm ve güvenlik kamerası sistemleri kurar ancak aklına, evin unutulan ve açık kalan tek yeri olan kanalizasyon borusu gelmez. Evden uzun ve kısa süreli ayrılışlarda evin içerisindeki elektrik su kesilir önlem için ancak, klozet ve tuvaletlerden gelen tehlikelere önlem almaz. Biz ustalar kanalizasyon olarak bu önlemin zamanında alınması taraftarıyız. Her hangi bir olumsuzluk yaşanmadan alınan önlemin maliyeti ile olumsuzluk yaşandıktan sonra alınan önlemin maliyeti arasında beklide on kat fiyat farkı oluşabilir. Hanta virüsü olsa da olmasa da bu önlem alınmalıdır. Çünkü bu gün hanta olur, yarın başka bir şey olur, virüsün ve hastalığın kaynağı olmaya sürekli aday durumundadır kanalizasyon hatları. Her türlü tıbbi ve kimyasal atıkların atıldığı yer olmasının yanında herkesin bildiği gibi kanalizasyon, pisliklerin ve atıkların evden ve şehirden uzaklaştırmak için kullanılan bir tesisattır. Zaten birincil varlık sebebi budur. Böylesine bir yerde yaşayan, yavrulayan lağım farelerinin zamanla evimize girmesi, mikropları, virüsleri ve bakterileri evimize taşıması ne kadar tehlikeli olduğunu düşünün. Lağım farelerinin evlere girdiği, klozetten dışarı çıkarak banyoda ve tuvalette gezdiği düşünüldüğünde durumun vehameti oldukça ortaya çıkmaktadır. Googlede lağım farelerinin Zararları şeklinde arama yaptığınızda bu hayvanları çocuklara ve bebeklere zarar verdiği şeklinde haberleri göreceksiniz. Bütün anlatılan olumsuzlukların önüne geçmek için yapmanız gereken kanalizasyon tesisatına çekvalf montajı yaptırmaktır.

Bizim bildiklerimiz ve söylemeklerimiz bu kadardır. Hanta vürüsü hakkında daha fazla bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

HANTA VİRÜSÜ NEDİR? İLK OLARAK NEREDE ORTAYA ÇIKTI, BELİRTİLERİ NELERDİR?

“Hantaan yada hanta” virüs olarak adlandırılan etken Bunyaviridae grubunda yer alan tek sarmallı bir RNA virüsüdür. İlk olarak 1976 yılında Kore’de izole edilmiş ve Seul virüsü olarak adlandırılmıştır. Hanta virüs insanlarda böbrek tutulumu ile seyreden dolaşım ve solunum sistemini etkileyen farklı klinik tablolara neden olmaktadır. Hastalık değişik bölgelerde, farklı klinik formlar ve tablolarla seyreder. Hanta virüs’ün doğadaki başlıca kaynağı kemiricilerdir (özellikle fareler). Etken, hayvanların vücutlarında hastalığı neden olmadan uzun süre kalmaktadır. Virüsü taşıyan hayvanların idrarlarında virüs bir seneye kadar saptanabilmektedir. İnsanlara bulaş, virüsü taşıyan hayvanların ısırması (salya, tükürük) veya idrar (sulara bulaşması yoluyla) ve tükrük gibi çıkartıların deri ve mukozalardan girmesi (enfekte materyalin batması vb.) ile olabilir. Tükrük, idrar gibi maddelerle enfekte olmuş havadaki partiküllerin solunması ile de hastalık bulaşabilmektedir. Yapılan epidemiyolojik araştırmalar bulaşın daha çok solunum yolu ile olduğunu göstermektedir. Hastalık 20-50 yaş grubunda daha çok erkeklerde ve sıklıkla ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmektedir. Çiftçiler, askerler, liman işçileri gibi kemiricilerle teması yüksek olan şahıslarda daha sık görülmektedir. Hanta virüs laboratuar enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Hanta virüs enfeksiyonlarında Andes virüsü haricinde insandan insana geçiş yoktur.

Hastalığın Belirtileri

Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir. Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.

Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kusma, bulantı gibi belirtiler görülebilir.

Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir. Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür. Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişmişse, Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.

Nadiren kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

Tedavi:

Hantavirus enfeksiyonun aşısı veya özel bir tedavisi yoktur. Hastanın hayati fonksiyonları desteklenmelidir.

Korunma:

Hanta virüs enfeksiyonun önlenmesinde en önemli konu, yerleşim yerleri çevresinde kemiricilerin kontrolüdür.

Evlerde evcil hayvan olarak fare yada benzeri kemirgenler beslenmemelidir.

Evde kedi besleyenler için eğer kedi enfekte olmuş bir kemirgeni, fareyi yemişse konut içerisinde hastalık etkenini taşıyabilir ve çeşitli sekresyon ve çıkartıları ile enfeksiyonu insanlara bulaştırabilir olduğu akılda tutulmalıdır.

Evlerde genel olarak farelere yönelik önlemler (yiyeceklerin kapalı kaplarda saklanması, farelerin yerleşebileceği boşlukların tamiri, genel hijyen kurallarına uyulması) alınmalıdır.

 

Kemirgenlerin yaşadığı ortamlarda çalışanlar eldiven ve maske takılması, dezenfektan kullanılmalıdır Kapı ve pencerelere sineklik konulmalı, çöp konteynırlarının kapakları sürekli kapalı tutulmalıdır.

Kemirgenlerin yaşam alanı olan rögar kapakları tamir edilmelidir.

Depolarda fare gibi kemirgenlere yaşam alanı olabilecek gereksiz eşya saklanmamalı, hijyen tedbirlerine özen gösterilmelidir.

Bulaşma şüphesi varsa ilk olarak vücudunuzun bu virüsle temas etme ihtimali olan kısmını dezenfekte edip en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

Farenin yaşadığını tahmin ettiğiniz alanları eğer kullanıyorsanız, karıştırmadan (süpürmeden, kurcalamadan) alan deterjanlı su ile yıkanmalıdır.

Fare veya herhangi bir kemirgenin leşlerinin bulunduğu bir alanda bulunmak zorundaysanız eldiven ve maske kullanarak alan karıştırılmadan çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir.

Kore hemorajik ateşi, salgın hemorajik ateşi ve nefropati epidemisi olarak da bilinir.

HFRS'ye neden olan türler arasında Hantaan, Dobrava-Belgrad, Saaremaa, Seul ve Puumala bulunur. Avrupa, Asya ve Afrika'da bulunur.

Hantavirüs kaynaklı hemorajik ateş inkübasyon süresi, semptomlar gelişmeden önce insanlarda iki ila dört haftadır. Şiddetleri viral yüke bağlıdır.

Hantavirüs pulmoner sendromu

Hantavirüs pulmoner sendromu (HPS) Kuzey, Orta ve Güney Amerika'da bulunur.

Sıklıkla ölümcül bir akciğer hastalığıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, etken ajan geyik fareleri tarafından taşınan Sin Nombre virüsüdür.

Prodromal semptomlar ateş, öksürük, kas ağrısı, baş ağrısı ve uyuşukluk gibi grip benzeri semptomları içerir.

Mekanik ventilasyon ve güçlü diüretiklerle müdahaleye rağmen genellikle ölümcül olan hızla gelişen pulmoner ödem ile ani bir nefes darlığı başlangıcı ile karakterizedir. Ölüm oranı% 36

Corona virüsün ardından yeni bir virüsün daha ortaya çıktığı duyuruldu. Arama motoru üzerinden Hantavirüs nedir, belirtileri nelerdir soruları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki Hanta virüsü nerede ortaya çıktı insanlara hayvanlar üzerinden mi bulaşıyor? İşte Hanta virüsü hakkında merak edilenler...

Hantavirüs pulmoner sendromu ilk olarak ABD'nin güneybatısındaki Dört Köşe bölgesinde 1993 salgını sırasında tanındı.

Bruce Tempest tarafından tanımlandı. Başlangıçta "Dört Köşeler hastalığı" olarak adlandırıldı, ancak "Dört Köşeler" adının bölgeyi damgaladığı Yerli Amerikalıların şikayetlerinden sonra adı "Sin Nombre virüsü" olarak değiştirildi.

O zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri'nde tanımlanmıştır. Evde ve çevresinde kemirgen kontrolü birincil önleme stratejisi olmaya devam etmektedir

Çalışmalarımız

Kanal Açma Ustası, Logar Temizleme, Kanalizasyon Ustası İstanbul Kanal Açma Ustası, Logar Temizleme, Kanalizasyon Ustası İstanbul Kanalizasyon Bağlantısı, Tuvalet Gideri, Logar, Pis Su Bağlantısı Yapma Su Basmasına Kesin Çözüm - Bodrum ve Zemin Katlar İçin Uyarılar ve Tavsiy..... Devamı
Kanalizasyon Bağlantısı Yapma,Pis Su, Atık Su Tesisatı, Gider Bağlama Kanalizasyon Bağlantısı Yapma,Pis Su, Atık Su Tesisatı, Gider Bağlama Kanalizasyon Bağlantısı Yapma,Pis Su, Atık Su Tesisatı, Gider Bağlama Binaların, sitelerin, müstakil evlerin, villaların, işyerlerinin, kamu kuruml..... Devamı
Lağım Faresine Kesin Çözüm!!! İşte En Etkili Yöntem Lağım Faresine Kesin Çözüm!!! İşte En Etkili Yöntem Lağım Faresine Kesin Çözüm!!! İşte En Etkili Yöntem ​            Lağım fareleri çok tehlikelidir, aynı zamanda bulaşıcı hastalıkları taşıyan bu ke..... Devamı
Drenaj Ustası İstanbul - Bina Drenajı Nasıl Yapılır Drenaj Ustası İstanbul - Bina Drenajı Nasıl Yapılır Drenaj Ustası İstanbul:       Gerek yeni inşaatlarda gerekse eski binaların drenajını yapıyoruz, Eski binaların bir çoğunda yalıtım ve drenaj olmad..... Devamı
Kot Farkı Giderme, Bodrum ve Zemin, Katların,Kanalizasyon,Sorunu,Çözüm Kot Farkı Giderme, Bodrum ve Zemin, Katların,Kanalizasyon,Sorunu,Çözüm Kot Farkı Giderme, Bodrum ve Zemin, Katların,Kanalizasyon,Sorunu,Çözüm       Kanlizasyon suyu genelde Bodrum, Zemin ve Giriş Katları basar, buralar..... Devamı
Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır? Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır? Kanalizasyon Tamiri Nasıl Yapılır?       Kanalizasyon Tesisatı: İçme ve Kullanma Sularının Mutfak, Banyo, Tuvalet ve Temizleme alanları ile diğer s..... Devamı
Binanın Temeli Su Alıyor, Temelden Su Geliyor, Çözümü Nedir? Binanın Temeli Su Alıyor, Temelden Su Geliyor, Çözümü Nedir? Binanın Zemininden Su Çıkıyor. Ne Yapmalı? Çözümü Nedir?        Evin, binanın yada işyerinin zemin katında ve ya bodrumunda nem, rutubet, lağım kok..... Devamı
Plastik Logar Kapağı Montajı Plastik Logar Kapağı Montajı Yeni Nesil Kompozit Rögar Kapakları     Rögar kapakları kullanıldığı yere uygun olmalıdır. Hem görünüm olarak hem özellik olarak. Gerek bina içeris..... Devamı